Domácí

Ceny benzínu a nafty v Česku se snižují. Je to jen dočasné, varují ekonomové

Ceny pohonných hmot v posledních dnech opět klesají, přesto jsou benzín nebo nafta v Česku pořád dražší než třeba v Itálii nebo ve Francii. A důvodem jsou podle ekonomů vyšší marže prodejců paliv.

Pohonné hmoty jsou nejlevnější za poslední měsíc. Nafta za týden zlevnila o 1,50 korun, benzín o 62 haléřů za litr. "Teď jsou zrovna levnější malinko. Ale jinak jsou strašně drahé," uvedl jeden z oslovených.

"Beru benzín, abych mohl jezdit. Drahé to je, ale neřeším to," řekl další dotázaný. Cena nafty a benzínu klesla, ale podle ekonomů je to jen dočasné. Už brzy by mohly pohonné hmoty zase zdražovat.

Související obsah

"Za tím, že jsou pohonné hmoty levnější, stojí kromě jiného i to, že koruna zůstává silná. Krátkodobě předpokládám, že cena benzínu poklesne o necelou korunu, nafta poklesne více jak o korunu. Ale to je jenom výhled na nejbližší týdny," sdělil ekonom Vladimír Pikora.

Dle expertů by ceny paliv mohly být i nižší. Nahoře je ale drží marže prodejců. "Marže jsou na maximech. Hodně záleží na tom, jak se budou chovat zákazníci," má jasno ekonom a prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.

Ministerstvo financí marže sleduje a provozovatelé čerpacích stanic musí pravidelně hlásit příjmy a výdaje. "Indikativní hrubá marže na litr dieselu se pohybovala okolo 1,18 korun na litr a indikativní hrubá marže na Natural 95 se pohybovala okolo 2,4 korun na litr. Tyto kontroly budou probíhat nejméně do konce tohoto roku," sdělil mluvčí resortu Filip Běhal.

Podle ekonomů by se pokles cen pohonných hmot mohl už brzy zastavit. Ceny by mohlo ovlivnit unijní embargo na dovoz ruské ropy nebo nejistá situace kolem války na Ukrajině.

ls, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz