Ačkoliv se předpokládá, že se Rusové z Chersonu nestahovali tak chaoticky jako dříve od Charkova, přesto na místě zanechali spoustu kusů techniky, často znovu použitelné. Mezi nimi se nachází jak raritní a moderní kusy, tak i velmi lákavé akvizice pro nejedno muzeum armádní techniky.
Po ruské armádě zůstala na východním břehu Dněpru poté, co se stáhla na nové pozice, spousta vojenské techniky. Jedná se například o tanky T-72B a T-72B3, dělostřelecké systémy Gvozdika, Akacija a Msta a spousty různých druhů nákladních automobilů.
"Ta technika asi nebude představovat něco nového, s čím by ukrajinská strana nebyla obeznámena. Většinu té techniky má Ukrajina ve výzbroji nebo je s ní obeznámena. Pokud došlo ke stahování, prostředky, které Rusové vyhodnotili, že nejsou prioritou pro zachránění, tam nechali. Spíše je záhadou, proč tu techniku nezničili, jestli byli v presu, či za tím byly jiné důvody," okomentoval vojenský stratég z Univerzity obrany Richard Stojar.
Jenže několik unikátních kousků se přeci jenom najít podařilo. Mnohé z nich se ale Rusům podařilo zničit.
"V první řadě jde o velmi vzácný prototyp bojového vozidla pěchoty BMP-2 s přídavnou sadou pasivní ochrany 675-sb3KDZ. Tento typ vozidla byl ukrajinskými jednotkami ukořistěn teprve podruhé za celou válku. Pasivní ochrana zmíněného typu zvyšuje významně schopnost BMP-2 přežít na bojišti, když původní ochrana již nevyhovuje soudobým trendům. Na vozidlo byly také přivařeny ocelové klece, které mají ničit kumulativní hlavice pancéřovek a protitankových řízených střel. Je také nutné zdůraznit, že tento typ přídavného pancíře byl přidáván primárně k již jednou modernizovaným vozidlům BMP-2M. Celá ruská armáda disponuje pouze stovkou kusů těchto vozidel," popsal vojenský analytik Jiří Vojáček.
Dalším unikátním kouskem je vozidlo 1V119 Rheostat, které slouží pro řízení palby samohybných minometů 2S9 Nona. "Rheostat sám je postaven na podvozku 2S9 a kromě absence minometné hlavně jej na první pohled od dělostřeleckého systému nic neodlišuje. Do třetice Rusové zanechali na pravém břehu vzácný přehledový radar 8Ya6-K1 Podlet, který využívá protiletadlový raketový komplex S-400. Jedná se o druhý radar, který byl zničen ukrajinskými ozbrojenými silami, navíc se tak stalo ve stejném směru: první systém byl zničen v červenci u Nové Kachovky," pokračoval Vojáček.
Ovšem v případě dalších nalezených strojů se už nejedná o vyloženě výkřiky posledních technologií. Jak informoval ukrajinský portál Defence, objevil se tam například tank T-62 tak starý, že mohl být součástí vojsk Varšavské smlouvy, která vtrhla do Československa v době Pražského jara. Rok výroby je 1967. "To jsou už dnes relativně ceněné muzejní kousky," poznamenal Vojáček.
Zabavené tanky, které nejsou na odpis, nyní čeká servis a pak zřejmě další služba. Ovšem to už pod jinou vlajkou. "Je to standardní proces, médii proběhly zprávy, že to ukrajinští vojáci kvitují s nadšením, že jim tam ruská strana nechala dárky, které budou použity ukrajinskou stranou," řekl Stojar.
Podívejte se na některé kusy vojenské techniky, které Rusové nechali u Chersonu:
Ukrajinci ukořistili také funkční samohybné dělo Akacija:
Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz