Zahraničí

Rusové za sebou nechali mnoho techniky, a to i vypiplané Putinovy "hračky"

Rusové za sebou nechali mnoho techniky, a to i vypiplané Putinovy "hračky"
Ilustrační snímek | Zdroj: Profimedia

Ačkoliv se předpokládá, že se Rusové z Chersonu nestahovali tak chaoticky jako dříve od Charkova, přesto na místě zanechali spoustu kusů techniky, často znovu použitelné. Mezi nimi se nachází jak raritní a moderní kusy, tak i velmi lákavé akvizice pro nejedno muzeum armádní techniky.

Po ruské armádě zůstala na východním břehu Dněpru poté, co se stáhla na nové pozice, spousta vojenské techniky. Jedná se například o tanky T-72B a T-72B3, dělostřelecké systémy Gvozdika, Akacija a Msta a spousty různých druhů nákladních automobilů.

"Ta technika asi nebude představovat něco nového, s čím by ukrajinská strana nebyla obeznámena. Většinu té techniky má Ukrajina ve výzbroji nebo je s ní obeznámena. Pokud došlo ke stahování, prostředky, které Rusové vyhodnotili, že nejsou prioritou pro zachránění, tam nechali. Spíše je záhadou, proč tu techniku nezničili, jestli byli v presu, či za tím byly jiné důvody," okomentoval vojenský stratég z Univerzity obrany Richard Stojar.

Jenže několik unikátních kousků se přeci jenom najít podařilo. Mnohé z nich se ale Rusům podařilo zničit.

"V první řadě jde o velmi vzácný prototyp bojového vozidla pěchoty BMP-2 s přídavnou sadou pasivní ochrany 675-sb3KDZ. Tento typ vozidla byl ukrajinskými jednotkami ukořistěn teprve podruhé za celou válku. Pasivní ochrana zmíněného typu zvyšuje významně schopnost BMP-2 přežít na bojišti, když původní ochrana již nevyhovuje soudobým trendům. Na vozidlo byly také přivařeny ocelové klece, které mají ničit kumulativní hlavice pancéřovek a protitankových řízených střel. Je také nutné zdůraznit, že tento typ přídavného pancíře byl přidáván primárně k již jednou modernizovaným vozidlům BMP-2M. Celá ruská armáda disponuje pouze stovkou kusů těchto vozidel," popsal vojenský analytik Jiří Vojáček.

Související obsah

​Dalším unikátním kouskem je vozidlo 1V119 Rheostat, které slouží pro řízení palby samohybných minometů 2S9 Nona. "Rheostat sám je postaven na podvozku 2S9 a kromě absence minometné hlavně jej na první pohled od dělostřeleckého systému nic neodlišuje. Do třetice Rusové zanechali na pravém břehu vzácný přehledový radar 8Ya6-K1 Podlet, který využívá protiletadlový raketový komplex S-400. Jedná se o druhý radar, který byl zničen ukrajinskými ozbrojenými silami, navíc se tak stalo ve stejném směru: první systém byl zničen v červenci u Nové Kachovky," pokračoval Vojáček.

Ovšem v případě dalších nalezených strojů se už nejedná o vyloženě výkřiky posledních technologií. Jak informoval ukrajinský portál Defence, objevil se tam například tank T-62 tak starý, že mohl být součástí vojsk Varšavské smlouvy, která vtrhla do Československa v době Pražského jara. Rok výroby je 1967. "To jsou už dnes relativně ceněné muzejní kousky," poznamenal Vojáček.

Zabavené tanky, které nejsou na odpis, nyní čeká servis a pak zřejmě další služba. Ovšem to už pod jinou vlajkou. "Je to standardní proces, médii proběhly zprávy, že to ukrajinští vojáci kvitují s nadšením, že jim tam ruská strana nechala dárky, které budou použity ukrajinskou stranou," řekl Stojar.

Podívejte se na některé kusy vojenské techniky, které Rusové nechali u Chersonu:

​Ukrajinci ukořistili také funkční samohybné dělo Akacija:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz