Počasí

Nová předpověď na zimu! Meteorologové už vědí, co s počasím udělá La Niña

Velká otázka letošní zimy je podle meteorologů definitivně zodpovězena. Experti na počasí už vědí, jak se bude letos v zimě chovat tropický jev La Niña. To jim umožnilo zpřesnit předpověď počasí pro různé regiony včetně Evropy.

Chování jevu La Niña bylo dlouho nevypočitatelné. Meteorologové předpovídali jeho rozpad, a naopak oteplení v tropických pacifických oblastech, odborníci ale už předpokládají, že La Niña bude v Pacifiku působit celou zimu. Podle odborného portálu Severe Weather to ovlivní pozici tlakových výší nad oceánem a také vzorce tryskového proudění.

Meteorologové tak na základě toho vytvořili nové modely a ty jsou pro střední Evropu velmi příznivé. Velká zima, kterou předpovídali ještě před měsícem, by se totiž měla regionu vyhnout.

"V Evropě vidíme teplotní anomálie ve střední a severní části, které ovlivní nedaleká oblast nízkého tlaku vzduchu na jihozápadě," píše Severe Weather.

"Pokud jde o povrchové teploty, vidíme teplejší vzorec. Na většině kontinentu by měly být vyšší teploty, průměrné teploty by pak měly být spíše nad západní a jihozápadní částí," předpovídají meteorologové.

Související obsah

​Předpověď nepotěší ani milovníky sněhu. Odborníci předpovídají spíše sušší období s menším množstvím srážek nad Evropou. Pokud už někde srážky budou, ať již dešťové, nebo sněhové, tak to spíš bude nad Středomořím a severní Evropou.

Ačkoliv Česko zažilo mrazivý víkend, v příštích dnech se začne oteplovat. V pondělí předpokládá Český hydrometeorologický ústav teploty v rozmezí od 2 do 6 °C, na jihovýchodě Moravy až 8 °C. V druhé polovině týdne by se už teploty měly pohybovat v rozmezí od 4 do 9 °C a i přes noc by neměly klesat příliš pod bod mrazu.

Předpověď počasí meteoroložky Dagmar Honsové:

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

K tématu Počasí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz