Domácí

České Švýcarsko se po požáru začíná zelenat. Cestovní ruch se nevzpamatoval

Největším požárem, se kterým letos hasiči bojovali, byl ten, který zničil národní park České Švýcarsko. Okolí Hřenska zůstává i po více než čtvrt roce stále paralyzované. Zatímco příroda se začíná vzpamatovávat, obnovu cestovního ruchu prozatím nenastartovaly ani krajské dotace na ubytování.

Jen hrstka turistů. Takhle teď vypadá Hřensko. O chlup lepší je to o víkendech. Ale návštěvnost je stále jen na zlomku toho, co bylo před letním požárem. "To jsou ti návštěvníci, co chtějí vidět, co se stalo. Chtějí si to vyfotit, aby měli památku. Neubytovávají se. Ubytování je slabší, třeba jen na jednu noc a jeden pokoj," uvedla Alena Bečvářová z Penzionu Klepáč.

Slabou návštěvnost prý zatím nevylepšily ani krajské dotace na ubytování. Kraj turistům proplatí 300 korun za každou noc, navíc mají dopravu po celém Ústecku zdarma. "Jsou to vouchery. Jsme se inspirovali u kolegů v jižních Čechách, kteří to používali při covidu," vysvětlil hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller (ANO).

Související obsah

Oblíbená turistická destinace, kterými jsou soutěsky, zůstává uzavřená. Dovnitř nikdo nesmí. "Zklamalo nás, že se tam nedostaneme. Ale je to prý uzavřené kvůli tomu požáru. Tak snad na jaře se tam podíváme," uvedl jeden z oslovených. "Je to momentálně nebezpečné. Takže ani rozsah škod neznáme," sdělil starosta Hřenska Zdeněk Pánek (nestr.)

Lokality, které těsně po požáru připomínaly měsíční krajinu, se začínají znovu zelenat. Začaly růst nové stromy a spálenou zem pokryly houštiny kapradí. "Už se ty plochy zotavují. Na mnoha místech začíná bylinná a travní vegetace," sdělil mluvčí národního parku České Švýcarsko Tomáš Salov.

Škody po požáru se jen na ekonomice pohybují v řádu stovek milionů korun. Kompenzace ale podnikatelé zatím žádné nedostali.

ls, TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz