Ekonomika

Vláda chce "podojit" energetické firmy. Je to dvojí zdanění, kritizuje opozice

Česko by kvůli omezování zisků energetických firem mohla čekat lavina žalob. Způsob, který vláda zvolila, jde totiž podle některých expertů proti doporučení Evropské komise a může být i v rozporu s českým právem.

Sněmovna v pátek odhlasovala, že na výrobce elektřiny má vedle daně z mimořádných zisků dopadnout i povinnost platit odvody z nadměrných příjmů. Ty budou ve výši 90 % z rozdílu mezi prodejní cenou a zákonem stanovenou cenou za megawatthodinu – ta je například u jaderné energie na 70 eurech, v přepočtu na 1 700 korunách.

Mapa | Zdroj: TV Nova

​"V materiálu Evropské komise se píše, že s tímto opatřením není slučitelná daň z mimořádných zisků," řekl hlavní ekonom Deloitte David Marek. "Evropská komise tohle doporučuje nedělat. Z toho důvodu, že pokud si zavedete stropy na výrobu elektřiny, tak ta windfall tax nebude fungovat," uvedl europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti).

Takzvaná windfall tax, tedy daň z mimořádných zisků, má v Česku platit od ledna. "Riskujeme jednak žaloby ze strany minoritních akcionářů u ČEZu a jednak žaloby na základě různých dohod o ochraně investic," míní právník se zaměření na energetiku Jan Eisenreich.

Související obsah

​Evropská komise sice umožňuje státům určité výjimky z jejího doporučení, jenže i při nich platí pevně daná pravidla. "Ta opatření nesmí být diskriminační, nesmí zasahovat do investičních očekávání. Těch 70 euro je skutečně velmi nízkých. Najdou se skupiny investorů, které budou stát žalovat," dodal Eisenreich.

Toho se ale prý ministerstvo průmyslu a obchodu neobává. "Výše stropů tržních příjmů výrobců jsou stanoveny tak, aby pokrývaly běžné provozní náklady i případné investice," sdělil mluvčí ministerstva Vojtěch Srnka.

Jenže zavedení obou dvou opatření může být problematické nejen v unijním právu, ale i v českém. Podle opozice i řady odborníků totiž jde o nepovolené dvojí zdanění. Výrobci elektřiny totiž zaplatí odvody z nadměrných příjmů, a pak na jejich takzvané mimořádné zisky ještě bude uvalena 60procentní daň. Ani to ale podle ministerstva průmyslu a obchodu není problém, prý totiž o daň ve skutečnosti nejde.

Mapka | Zdroj: TV Nova

​"Odvod probíhá nějakým daňovým systémem, ale nejedná se o daň," reagoval ministr průmyslu Jozef Síkela (za STAN). "Bezesporu ten odvod je daní. Je tam jednoznačně uvedeno, že se postupuje podle daňového řádu," oponuje exministryně financí Alena Schillerová (ANO). Zavedení stropů pro výrobce elektřiny chce vláda zavést od prosince. Ještě je ale musí potvrdit Senát a prezident.

rod, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz