Zajímavosti

Z vyhřáté postele snadno a rychle. Pět tipů, které vám usnadní vstávání do zimy

Z vyhřáté postele snadno a rychle. Pět tipů, které vám usnadní vstávání do zimy
Ilustrační fotografie | Zdroj: Getty Images

Pokud vstanete do deseti sekund od zazvonění budíku a rychle se oblečete do něčeho teplého, bude vaše vstávání v zimních měsících podstatně příjemnější a jednodušší. Tvrdí to odborník na spánek Martin Seeley.

Zatímco při usínání mnoho lidí zimu vítá, po ránu může být naopak na obtíž. Obzvlášť pokud se snažíte přes noc vypínat topení, abyste ušetřili za vytápění.

Potíže vyhrabat se z vyhřáté postele obvykle úměrně rostou s množstvím chladu v místnosti. Odborník na spánek Martin Seeley proto britskému portálu Mirror prozradil pětici základních triků, které mají lidem pomoci překonat problémy se vstáváním v zimních měsících.

Jeho rady, které sdílejí i další média včetně portálu topky.sk, zahrnují nošení teplejšího oblečení do postele nebo také sprchování hned po probuzení. Tzv. pravidlo 10 sekund vás pak podle experta může pohodlně nejen rychle dostat z postele, ale současně také nabudit na celý nadcházející den.

Související obsah

Teplejší oblečení do postele

Pokud na sobě při spánku nebudete mít dostatek vrstev, snadněji prochladnete. A můžete se kvůli tomu uprostřed noci probudit. Pohodlné pyžamo (ideálně zimní) je proto pro kvalitní spánek vhodnější, než když zůstanete pouze ve spodním prádle, nebo dokonce nazí.

"Jestliže půjdete spát jen nalehko, vaše tělo bude náchylnější k pociťování chladu, protože mu nabízíte jen malou, nebo dokonce vůbec žádnou ochranu. Možná zjistíte, že se během noci několikrát probouzíte kvůli chladu a vaše rána jsou pak ještě těžší," upozorňuje odborník.

Pokud nevydržíte spát v pyžamu, mějte alespoň nějaké teplé oblečení u postele, abyste si ho hned po probuzení na sebe mohli obléci. "Možná budete chtít sáhnout také po teplých ponožkách," doporučuje expert.

Pravidlo 10 sekund

Pravidlo 10 sekund je jednoduchý a účinný způsob, který vám může pomoci ráno vyhrabat se z postele. Nutí vás vstát dříve, než budete mít možnost pomyslet na to, jak je vám teplo a útulno. "Vše, co musíte udělat, je vyskočit z postele do 10 sekund od zazvonění budíku, zabalit se do něčeho teplého, jako je župan, a opustit ložnici. Nebudete pak mít příležitost znovu se zahrabat pod peřinu," vysvětluje Seeley.

"Nejhorší, co můžete udělat, když se probouzíte do chladu, je jen ležet v posteli a fixovat se na to, jaká je zima a jak moc chcete zůstat v posteli. Často to může způsobovat, že se budeme cítit ještě hůř a bez motivace," dodává.

Související obsah

Dejte si horkou sprchu

Jedním ze způsobů, jak tělo rychle a účinně zahřát, je dopřát mu horkou sprchu hned po probuzení. Pomáhá regulovat teplotu vašeho těla a udrží vás v teple na delší dobu. "Horká sprcha rozproudí krev a zahřeje vaše tělo postupně, takže vám pomůže cítit se v teple, dokud se neobléknete. Vaše ranní rutina tak bude mnohem jednodušší," shrnuje expert.

Nastavte topení

Než abyste zapínali topení až po probuzení, zkuste ho spíše předem načasovat tak, aby se vaše radiátory spustily dříve, než vám zazvoní budík. Ideální je nastavit nižší teplotu, která nevede k nežádoucím hlasitým zvukům při rozehřívání topení. Současně je ale třeba pustit topení s dostatečným předstihem, aby vaše ložnice měla dostatek času na vyhřátí, než budete muset odhodit přikrývku. Nebudete tak vstávat z postele do chladné místnosti.

Speciální "light box" světlo

V zimě nás v posteli drží nejen chlad, ale také tma. Pokud potřebujete po ránu světlo, expert doporučuje vyzkoušet tzv. light boxy, které imitují přirozené sluneční světlo. Napodobují letní rána a mohou být načasovány tak, aby se rozsvítily se zvoněním budíku.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz