Zahraničí

Na Ukrajině hrozí jaderná havárie, varují Rusové před katastrofou

Ostřelování Záporožské jaderné elektrárny na jihovýchodě Ukrajiny může vyvrcholit nukleární katastrofou, varoval v pondělí šéf ruské energetické společnosti Rosatom Alexej Lichačov. Z útoků na nejvýkonnější závod v Evropě se Moskva a Kyjev viní navzájem.

Rusko po nedělním ostřelování Záporožské jaderné elektrárny u města Enerhodar na jihovýchodě Ukrajiny zvedá varovný prst. Podle ředitele Rosatomu Alexeje Lichačova by další útok mohl skončit havárií a zamořením země radiací.

Jak upozornila agentura Reuters, v pondělí o tom informoval Mezinárodní agenturu pro atomovou energii (MAAE), která patří k institucím Organizace spojených národů (OSN).

"Zpravili jsme světové společenství, že elektrárně v Záporoží hrozí jaderná havárie. Je zřejmé, že Kyjev považuje malou jadernou nehodu za přijatelnou. Chce tím navždy změnit běh dějin. Proto je potřeba udělat všechno pro to, aby nikdo nemohl ohrožovat bezpečnost jaderné elektrárny," řekl Lichačov.

Související obsah

Na poplach bije i Rafael Grossi, šéf MAAE, která má na místě od září pozorovatele. "Bylo to o vlásek. Příště už takové štěstí mít nemusíme. Žádné příště už nemůže být, o to se musíme zasadit," prohlásil Grossi.

Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že na elektrárnu o víkendu útočila ukrajinská armáda, píše agentura TASS. Údajně zasáhla i střechu skladiště jaderného paliva. Kyjev zase už od léta viní z ostřelování Moskvu. Putinovi vojáci elektrárnu obsadili 28. února, čtvrtý den od začátku invaze.

Radiační situace v areálu jaderné elektrárny je podle Rosatomu v normě. Nebezpečí teď nehrozí ani podle předsedkyně českého Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové. "Radiační situace na Ukrajině zůstává normální," napsala na twitteru.

Do Putina se obul další silný hráč. Vypadněte z Ukrajiny, řekl:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz