Zahraničí

Nelidské chování Rusů v Záporoží. Snažili se nás zlomit, říká pracovník elektrárny

Nelidské chování Rusů v Záporoží. Snažili se nás zlomit, říká pracovník elektrárny
Záporožská jaderná elektrárna, ilustrační foto | Zdroj: Profimedia

Vytrhané nehty a nelidské podmínky. Takto popsali ukrajinští pracovníci týrání ze strany ruských vojáků, kteří krátce po invazi obsadili Záporožskou jadernou elektrárnu. Brutální mučení více něž 200 zaměstnanců údajně prováděli v podzemních věznicích. Někteří pracovníci se po mnoha týdnech dostali na svobodu a o děsivých ruských praktikách podali svědectví.

Ruská armáda držela více než 200 pracovníků největší evropské jaderné elektrárny, která leží na jihovýchodě Ukrajiny. Někteří zadržení zaměstnanci se ale po mnoha týdnech v ruském zajetí dostali na svobodu. Deníku The Wall Street Journal teď podali svědectví.

Jedním ze svědků ruského řádění je také Ihor Murašov. Bývalý ředitel elektrárny udržoval její provoz ještě sedm měsíců od začátku okupace. Pod ruským vedením byl vězněn v jedné z provizorně vytvořených věznic v suterénu. Té údajně přezdívali "díra".

Podle jeho slov drželi okupanti ukrajinské pracovníky v hrozných podmínkách. Často je bili a nechávali hladovět, výjimkou nebyly ani elektrošoky. Některé ze zadržených Rusové zastřelili, jeden z pracovníků byl umučen k smrti.

Související obsah

​"Mysleli si, že tím změní naše myšlení," vysvětlil Murašov. Podle něj se Rusové k takovému chování uchýlili zejména poté, co někteří zaměstnanci vzdorovali ruskému nátlaku například tím, že vyvěšovali ukrajinské vlajky.

Další děsivé praktiky popsal Volodymyr Zhayvoronok. Ten byl údajně 53 dní držen v jedné z podzemních cel, kde ho Rusové pravidelně bili, píše deník The Insider. Během mučení mu i vytrhli nehet. Podmínky, ve kterých zaměstnanci elektrárny museli pracovat, byly prý extrémně stresující.

Související obsah

​Ukrajinská jaderná elektrárna v Záporoží padla do rukou Rusů krátce po zahájení únorové invaze. Předcházelo tomu její ostřelování, kterému elektrárna čelila i během třetího listopadového víkendu. Z opakujícího se ostřelování se už od začátku války obviňují navzájem obě strany. 

Podle šéfa Mezinárodní agentury pro atomovou energii Rafaela Grossiho, kterého citovala agentura Reuters, je ostřelování elektrárny velmi znepokojivé. "Na místě této velké jaderné elektrárny došlo k výbuchům, což je naprosto nepřijatelné. Ať za tím stojí kdokoli, musí to okamžitě přestat. Jak jsem již mnohokrát řekl, zahráváte si s ohněm!" reagoval Grossi.

Na Ukrajinu dopadlo již 4 700 raket. Rusko ji ostřeluje intenzivně dál:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz