Zajímavosti

Covid může ovlivnit váš vzhled. Někteří lidé trpí nepříjemným příznakem častěji

Covid může ovlivnit váš vzhled. Někteří lidé trpí nepříjemným příznakem častěji
Ilustrační foto | Zdroj: Profimedia

Koronavirovou infekci může provázet řada příznaků, z nichž některé ovlivňují i náš vzhled. Nová studie například prokázala souvislost mezi covidem a vypadáváním vlasů a poškozením nehtů, přičemž tyto symptomy se častěji objevují u lidí, kteří mají těžší průběh nemoci.

Na poruchy související s vlasy a nehty po nákaze koronavirem se zaměřili turečtí vědci v nové studii, která byla publikována v časopise International Journal of Dermatology. Jejich cílem bylo prozkoumat, jaký typ poruch se při infekci objevuje a jaká je jejich četnost.

Výsledky studie ukázaly, že častěji vypadáváním vlasů trpí lidé, kteří mají těžký průběh covidu. Především ti, kteří museli být v důsledku nemoci hospitalizovaní. Nejčastějším typem poruchy (v 85 % případů) bylo tzv. telogenní efluvium, tedy náhlé masivní vypadávání vlasů, které je dočasné.

V případě nehtů byly nejčastějšími poruchami leukonychie (bílé skvrny), onycholýza, při které dochází k odloučení nehtové ploténky od nehtového lůžka, Beauovy linie (příčné rýhy na nehtech), onychomadéza (odpadávání nehtů) a onychoschizie (štěpení nehtů).

Související obsah

​"Ačkoliv za sebou máme dva roky léčení covidu, stále existuje mnoho mezer, co se týče projevů nemoci poruchami vlasů a nehtů. V současné době se stále nedaří zjistit, proč k těmto příznakům dochází. Výsledky ale naznačují, že rozvoj poruch může souviset s těžkým průběhem covidu-19," uvedli autoři studie.

Nejedná se o první studii, která zaznamenala souvislost mezi vypadáváním vlasů a covidem-19. V roce 2020 provedli japonští vědci výzkum, při kterém sledovali pozdní příznaky covidu-19 u malé skupiny účastníků. Výsledky studie publikovali v časopise Open Forum Infectious Diseases.

Z 58 sledovaných pacientů jich tímto symptomem trpělo 14, tedy téměř čtvrtina. Průměrná doba, kdy se u nich objevil, byla 59 dní od nástupu prvních příznaků covidu. V době, kdy probíhala studie, pěti lidem vypadávání vlasů ustoupilo. Zbylých devět ale tímto příznakem stále trpělo.

Odběrová místa v Česku v tichosti končí, o testy na covid už není zájem:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz