Domácí

Běžecký areál Vesec už zasněžovat nebude. Náklady vystoupaly příliš vysoko

Některé sportovní areály končí s financováním umělého zasněžování. Příkladem je slavný běžecký areál v Liberci - Vesci, který vznikl pro účely mistrovství světa v klasickém lyžování v roce 2009. Už tehdy někteří odborníci varovali, že budovat lyžařský areál v nadmořské výšce kolem 400 metrů nad mořem je nesmyslné.

Běžecký areál v libereckém Vesci se rozkládá na 70 hektarech. Od nynějška je odkázaný čistě na přírodní sníh. "V letošním roce zasněžovat uměle nebudeme. Jenom pro příklad, v roce 2019/2020 nás to vyšlo na 700 000 korun. Máme spočítáno, že letos by to znamenalo 1,3 milionu. Když napadne přírodní sníh, tak upravovat budeme," prozradil náměstek libereckého primátora Petr Židek (ODS).

Areál vznikl kvůli ješitnosti Liberce, který v roce 2009 nedokázal překousnout to, že by se vysoutěžené mistrovství mohlo odběhat v mnohem výše položeném Bedřichově. Sníh se tehdy z Bedřichova vozil do Liberce, aby se vůbec mělo na čem závodit a mohli ho navštívit třeba norský princ či nedávno zesnulá Ivana Trumpová.

Největší sportovní akce v historii Česka stála dvě miliardy a skončila bídnou diváckou účastí, mezinárodní ostudou a dluhy za stamiliony korun. Město pak areál roky uměle zasněžovalo. Teď si tento luxus nemůže dovolit. "Moc spokojená nejsem, protože jsem tam jezdila trénovat. Dělám biatlon a trávím tam dost času, takže je to škoda," vyjádřila se obyvatelka Liberce.

Související obsah

​Město chce možnost zasněžování ještě probrat s krajským úřadem. Ten ale raději podpoří jizerskou, lužickou a krkonošskou magistrálu. "Zasněžování ve Vesci v tuhle chvíli neplánujeme podpořit. Ukazuje se, že byla velká škoda, že nedošlo v minulosti k dohodě o rozšíření běžeckého stadionu v Bedřichově, kde sníh vydrží většinou až do poloviny dubna ve významně lepších klimatických podmínkách," okomentoval situaci hejtman Libereckého kraje Martin Půta (SLK).

"My jako kraj dlouhodobě podporujeme jizerskou, lužickou a krkonošskou magistrálu, tedy běžecké trasy, které jsou ve významně větší nadmořské výšce," doplnil. Nízko položený areál tak bude sloužit sportovcům od jara do podzimu jako tréninková trať.

74letý Karel Palička si každý rok jezdí zalyžovat do areálu Karolinka ve Zlínském kraji:

sei, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz