Zahraničí

Zemřel legendární zpěvák a skladatel. Podlehl kruté nemoci

Legendární kubánský zpěvák, skladatel a kytarista Pablo Milanés je po smrti. Naposledy vydechl v úterý brzy ráno v nemocnici ve španělském Madridu. Bojoval s vážným onemocněním, bylo mu 79 let.

"S velkou bolestí a zármutkem musíme oznámit, že časně ráno 22. listopadu v Madridu zemřel maestro Pablo Milanés. Hluboce si vážíme všech projevů lásky a podpory. Nechť odpočívá v pokoji, nikdy na něj nezapomeneme," stojí na zpěvákově oficiálním facebooku.

Milanés dlouhé měsíce bojoval s neustále se vracejícími infekcemi, píše BBC. Nejprve se zvládal léčit doma, před necelými dvěma týdny ho ale museli hospitalizovat. Na nemocničním lůžku vydechl naposledy.

Související obsah

Uměleckou kariéru odstartoval po kubánské komunistické revoluci v roce 1959. Na ostrově i mimo něj se proslavil jako vůdčí osobnost hudebního hnutí Nueva Trova. Měl blízko k tradičním kořenům kubánské muziky, rád ale tvořil i v rytmech brazilské hudby nebo blues.

V posledním listopadovém týdnu měl koncertovat ve Španělsku a v Dominikánské republice, po jeho upoutání na lůžko však koncerty pořadatelé zrušili. Na Kubě po tříleté přestávce naposledy vystoupil v červnu. 

Od roku 2004 žil Milanés, kterého doma znali pod přezdívkou Pablito, střídavě na Kubě a ve Španělsku. Stihl vydat přes 40 sólových alb, na dalších 15 pracoval s uskupením ICAIC Sound Experimentation Group. Pod desítkami děl jiných umělců je podepsaný jako skladatel, připomněla agentura Bloomberg.

Mezi jeho nejznámější skladby patří Yolanda, Amo Esta Isla, Yo Me Quedo, El breve Espacio en Que No Estás a Yo No Te Pido.

TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz