Domácí

Konflikt Ruska a NATO by se Česka dotkl okamžitě, varoval šéf generálního štábu

Prezident Miloš Zeman, premiér Petr Fiala (ODS) či ministryně obrany Jana Černochová (ODS) vystoupili na prvním velitelském shromáždění české armády od začátku války na Ukrajině. Náčelník generálního štábu české armády Karel Řehka varoval před dopady tohoto konfliktu, který může podle něj eskalovat a ohrozit i Česko.

"Evropa i naše republika se nachází ve složitém období. Ruská invaze na Ukrajinu zcela změnila bezpečnostní situaci. Válka v Evropě se opět stala realitou a probíhá na samé hranici Severoatlantické aliance," prohlásil Řehka na úvod velitelského shromáždění české armády. "Věčný mír je utopie," dodal. Minimálně od roku 2014 měly země Západu podle něj indicie, nekonaly ale.

Poděkoval za podporu politikům i veřejnosti. "Eskalační potenciál války na Ukrajině stále roste. Vyloučit nelze ani ty nejvážnější scénáře. Nechci nic přivolávat, ale kdyby došlo ke střetu mezi Ruskem a Severoatlantickou aliancí, naší země by se to dotklo okamžitě. Armáda bude aktivním účastníkem od první minuty. Území České republiky, naše infrastruktura a naši spoluobčané budou cílem nepřátelského působení ve všech doménách," varoval Řehka. Zbraňové systémy, které ničí Ukrajinu, jsou podle něj schopné doletět do Česka.

"Pravděpodobnost, že by nějaké ruské rakety doletěly až do Česka, není příliš vysoká," řekl pro TN Live vojenský publicista Jiří Vojáček. Česko však podle něj nemá protiraketovou obranu, a je tedy úkolem pro Česko ji obstarat. "Toho, co české armádě chybí, je opravdu hodně, nelze se tedy divit, že podle naší generality by současná česká armáda byla schopná po dobu jednoho týdne ubránit jediný ze 14 krajů," doplnil.

Hlavním a jediným cílem Řehky pro příští rok je bojeschopnost armády. "Naši ukrajinští partneři jsou ochotní s námi sdílet své zkušenosti," sdělil Řehka.

Související obsah

Zeman na úvod proslovu připomněl své působení v roli premiéra i posledních deset let, které strávil na Pražském hradě. "Vždy jsem odsuzoval zbabělou kapitulaci Severoatlantické aliance v Afghánistánu, vždy jsem veřejně tvrdil, že tím otevíráme prostor pro vznik nového teroristického centra pod vládou Tálibánu," uvedl. Jde podle něj o největší porážku NATO. Nemůžeme podle jeho slov zapomínat, že kromě Ruska je nepřítelem Česka i mezinárodní terorismus.

"Současná agrese proti Ukrajině, která probíhá už deset měsíců, je něco mimořádného," řekl premiér Petr Fiala. Připomněl pomoc Ukrajině, která začala už na začátku války. "Byli jsme jedni z prvních, kteří nabídli zbraně a munici," upozornil. "Čelíme nebývalé kombinaci hrozeb, vždy je tu riziko eskalace konfliktu, jak dokázal nedávný dopad raket na polské území," doplnil.

Související obsah

"Podařil se zásadní posun v akvizici nových bojových vozidel pěchoty, s Německem jsme dojednali mechanismus pořízení nových tanků. A Spojené státy nám dodají osm dalších helikoptér a uvolnily na modernizaci české armády pomoc dosahující téměř tří miliard korun, zároveň s nimi jednáme o pořízení letounů F-35, které naše letectvo posunou do 21. století," uvedl Fiala.

"Dokázali jsme se v mimořádně krátké době postavit do čela mezinárodního ozbrojeného uskupení NATO nasazeného na Slovensku a vyslat do něj nejprve výsadkovou a následně mechanizovanou jednotku," řekla ministryně Černochová. Mluvila také o materiální pomoci Ukrajině i poskytnutí přístřeší ukrajinským uprchlíkům.

Analytik Vojáček: Současná česká armáda zvládne za týden ubránit jen jeden kraj

Podívejte se na rozhovor s náčelníkem Karlem Řehkou v Televizních novinách:

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz