Domácí

Jízdné v Libereckém kraji zase zdraží. Jde na něj přitom čtvrtina rozpočtu

Jednotlivé jízdné v Libereckém kraji znovu zdraží. V srpnu to bylo zhruba o čtvrtinu, teď o dalších 10 až 12 procent. Největší částku zaplatí cestující v přímé platbě v hotovosti. Kraj přitom dotuje tamní hromadnou dopravu čtvrtinou svého ročního rozpočtu.

Jízdenka z Liberce do 20 kilometrů vzdáleného Hrádku nad Nisou stojí zatím 45 korun, od Nového roku bude za 50. Kraj počítá s navýšením cen jednorázových jízdenek o 10 až 12 procent.

"Nezdražují časové jízdenky, týdenní, měsíční ani celoroční kupony," upozornil hejtman Libereckého kraje Martin Půta (SLK). Důvodem jsou rostoucí náklady. Ve srovnání s rokem 2018 budou v příštím roce na dvojnásobku. Odhad pro Liberecký kraj je 1 155 000 000 korun, což je víc než čtvrtina ročního rozpočtu kraje. 

"Počítáme, že ten nárůst nákladů ve veřejné dopravě bude zhruba 160 milionů korun," řekl radní pro dopravu Libereckého kraje Jan Sviták (SLK). "Zdražení má přinést nějakých 18 až 20 milionů korun," dodal.

Související obsah

Cestující autobusu, který si koupí jízdenku, ve skutečnosti platí jen 41 procent skutečných nákladů na dopravu. Ve vlacích je pak rozdíl ještě propastnější. "V případě železniční dopravy se na jízdném vybere asi 18 procent nákladů," uvedl Půta.

Podobné situaci čelí všechny kraje. Třeba Středočeský utrácí za hromadnou dopravu polovinu svého rozpočtu. "Jde o celorepublikový nebo celosvětový problém. Zdražení chystá i ministerstvo dopravy v systému jednotné jízdenky pro všechny vlaky na české železnici. Jeho výše by se měla oznámit v příštích dnech či týdnech. Ke zvýšení by mělo dojít od 11. prosince se změnou jízdního řádu," sdělil šéfredaktor webu zdopravy.cz Jan Sůra.

kdu, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz