Česká Evropa

Kvóty na ženy ve firmách budou povinné a tresty přísné, rozhodla EU

Přinejmenším 40 procent vysokých pozic ve velkých firmách napříč Evropskou unií budou muset zastávat ženy. Směrnici, kterou musejí společnosti začít plnit nejpozději v červenci 2026, už schválil Evropský parlament. Formálně o ní ještě bude hlasovat Rada Evropské unie.

Evropský parlament v úterý přijal směrnici o zastoupení žen v řídicích a dozorčích orgánech velkých společností. Počítá s tím, že do konce června 2026 budou nejméně 40 procent dozorčí rady či nevýkonné části správní rady nebo 33 procent celé správní rady tvořit "osoby nedostatečně zastoupeného pohlaví".

To jsou v drtivé většině případů ženy. "Během deseti let, kdy byla tato směrnice upozaďována, zůstávaly správní rady převážně doménou mužů. V zemích, kde byly zavedeny závazné kvóty, však bylo jmenováno podstatně více žen. Díky tomuto zákonu již tyto země nebudou výjimkou a genderová vyváženost v představenstvech veřejně obchodovaných společností se stane normou v celé EU," uvedla nizozemská europoslankyně Lara Woltersová.

Související obsah

Podle europarlamentu je nejdůležitější, aby výběrová řízení probíhala transparentně a rozhodovala především kvalita uchazečů. Společnosti budou o stavu zastoupení mužů a žen v řídicích a dozorčích orgánech povinně jednou za rok informovat. Členské státy musejí za nedodržování určit dostatečně tvrdé sankce, aby se to firmám nevyplatilo.

"Konečně dáváme ženám spravedlivou šanci dostat se na nejvyšší pozice v podnicích a zlepšujeme řízení společností. Ženy jsou inovativní, chytré, silné a dokážou mnoho věcí. Odstraňujeme jednu z hlavních překážek, které ženám brání v dosažení vrcholných pozic: neformální mužské sítě," řekla rakouská europoslankyně Evelyn Regnerová.

O směrnici ještě bude formálně hlasovat Rada Evropské unie. Státy musejí nová pravidla zavést do dvou let, firmy začít dodržovat do tří.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz