Koronavirus

Hrozivé odhalení vědců: Toto našli v mozku lidí půl roku po překonání covidu

Hrozivé odhalení vědců: Toto našli v mozku lidí půl roku po překonání covidu
Ilustrační fotografie | Zdroj: Getty Images

V mozku těch, kteří překonali onemocnění covid-19, lze podle nového výzkumu zachytit abnormality až šest měsíců po zotavení. Tým vědců použil speciální metodu, která odhalila, jaké změny infekce SARS-CoV-2 způsobuje. Studie se zabývala zejména dlouhodobými komplikacemi spojenými s koronavirem.

Jeden z pěti dospělých, který bojuje s covidem, bude mít pravděpodobně dlouhodobé následky. Takové jsou závěry nového výzkumu expertů z Indického technologického institutu v Dillí.

"Naše studie zdůrazňuje nový aspekt neurologických účinků covidu-19 a pokazuje na významné abnormality u těch, kteří překonali toto onemocnění," uvedla její hlavní autorka Sapna Mishraová.

Takzvaný dlouhý covid už je známý delší dobu, teprve teď se ale definitivně potvrdilo, že většina příznaků je neurologického charakteru a souvisí s mozkem.

Související obsah

Indičtí vědci analyzovali údaje 46 zotavených, kteří se nejčastěji potýkali s únavou, poruchami spánku, nedostatkem pozornosti a problémy s pamětí, upozornil portál Euronews. Abnormality se týkaly oblastí bílé hmoty frontálního laloku. "Tyto oblasti mozku jsou spojené s únavou, nespavostí, úzkostí, depresí, bolestmi hlavy a kognitivními problémy," doplnila Mishraová.

Výzkumníci budou skupinu sledovat dál, aby zjistili, zda tyto změny na mozku přetrvají delší časové období. 

Data ukázala, co je teď hlavním symptomem covidu (10/2022):

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz