Domácí

Hrozí Česku měnová krize? Dotkla by se i běžných spotřebitelů, tvrdí ekonom

Hrozí Česku měnová krize? Dotkla by se i běžných spotřebitelů, tvrdí ekonom
Zdroj: Pixabay.com

Japonská finanční skupina Nomura Holdings označila Českou republiku za zemi ohroženou měnovou krizí. Podle ekonoma Michala Skořepy by takový problém pocítili i běžní spotřebitelé. Česko by tak ztratilo reputaci rozvinuté ekonomiky.

Na seznamu zemí ohrožených měnovou krizí se podle skupiny Nomura Holdings objevilo kromě Česka i Maďarsko a Rumunsko. Zprávu citovala agentura Bloomberg. V případě Česka by během krize nastalo dramatické znehodnocení koruny. Podle ekonoma České spořitelny Michala Skořepy ale není varování Nomury příliš namístě.

Riziko měnové krize se totiž podle Skořepy dá odhadnout díky mnoha různým faktorům. Rozhodující je ale údajně celková kvalita hospodářské a měnové politiky. "A ta je (i přes některé možné výhrady v Česku) pořád ještě ve srovnání s naprostou většinou ostatních srovnávaných zemí poměrně vysoká," hodnotí na dotaz redakce TN.cz.

Mezi další indikátory pak patří především objem peněz, který by mohl v případě paniky ze země rychle odplout. A objem cizí měny, který by mohl být nabídnut prchajícím investorům takovým způsobem, aby tlak na oslabení domácí měny nebyl příliš drastický.

Související obsah

​Česko čelí dvěma nerovnováhám

Podle hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy varuje Nomura Česko a další země na základě analýzy osmi ekonomických ukazatelů. "Běžný účet platební bilance v poměru k hrubému domácímu produktu podle všeho letos v Česku vykáže nejhlubší deficit za posledních 15 let," vysvětluje Kovanda.

"Přitom deficit běžného účtu je projevem vnější nerovnováhy dané ekonomiky, tedy té ve vztahu k zahraničí. A deficit veřejných financí je zase projevem určité vnitřní nerovnováhy dané ekonomiky. Česko tak čelí dvěma zásadním nerovnováhám, vnější i vnitřní, což právě podle Nomury činí jeho hospodářství, a tedy i měnu, zvláště zranitelnými," zhodnotil Kovanda rozhodnutí instituce.

Související obsah

Podle Skořepy by hlavním důsledkem měnové krize v České republice byla ztráta reputace Česka jako rozvinuté ekonomiky. A to takové, která "si umí své věci řídit tak, aby se nestala terčem spekulačních útoků". Oslabení koruny by pak zkomplikovalo život dovozcům a dalším firmám.

Na situaci by reagovala i Česká národní banka (ČNB). "ČNB by možná reagovala zvýšením úrokových sazeb s dopady na všechny trhy, které se podle těchto sazeb ČNB řídí," tvrdí Skořepa.

Související obsah

​Měnovou krizi by pocítili i běžní spotřebitelé

Podle Skořepy by se dopady měnové krize dotkly nejen firem, ale i běžných spotřebitelů. Domácnostem by se okamžitě zvýšily výdaje za dovolené a nákupy v cizině.

Pokud by ale měnová krize trvala dlouho, odrazila by se podle Skořepy zejména na tom, že by postupně zdražilo veškeré zboží z dovozu. Podražit by ale mohly i nové nebo nově refixované úvěry.

Inflace zpomaluje. Jde ale o umělý zásah, který se musí zaplatit, říká Křeček:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz