Zahraničí

Zpívali o matičce Rusi. Následovaly razie tajné služby v ukrajinských kostelech

Zpívali o matičce Rusi. Následovaly razie tajné služby v ukrajinských kostelech
Razie ukrajinské kontrarozvědky SBU v klášterním komplexu v Kyjevě | Zdroj: Profimedia

Ukrajinská kontrarozvědka SBU uskutečnila v úterý razii v několika pravoslavných kostelech po celé zemi. Podezírá některé duchovní z podpory ruské invaze.

Největší akce policie a Národní gardy pod vedením agentů SBU se odehrála velmi nezvykle v klášterním komplexu Kyjevskopečerská lávra, což je jedno z nejznámějších míst pravoslavného křesťanství na Ukrajině zapsané v seznamu světového dědictví UNESCO, uvedla agentura AP.

Kontrarozvědku tam přivedly informace o listopadové bohoslužbě v jednom z chrámů, na níž ukrajinský kněz hovořil o “probuzení“ Ruska, kázání bylo provázeno zpěvem písní “oslavujících ruský svět“ a “probuzení matičky Rusi“.

Související obsah

​SBU zahájila trestní řízení stran nepřátelské propagandy. Klášterní komplex prohledala s podezřením na možné ruské tajné operace včetně ukrývání zbraní či cizích státních příslušníků.

Ukrajinská kontrarozvědka a protiteroristická služba podle AP uvedla, že prohlídka je součástí "systematické práce na potírání podvratné činnosti ruských zvláštních služeb na Ukrajině" s tím, že kvůli ruské invazi se "zvyšuje riziko páchání teroristických činů, sabotáží a braní rukojmí, zejména v místech s velkou koncentrací občanů".

Razie proběhly v řadě pravoslavných kostelů kvůli stížnostem, že duchovní oslavují Rusko a mohli by být ve spojení s Kremlem, informovala BBC. Už před několika dny byl vedoucí diecéze ve Vinnycké oblasti na střední Ukrajině obviněn z přípravy propagandistických letáků podporujících ruskou invazi.

Související obsah

​Kreml označil razie za další útok na ruské pravoslaví. Hlava ruské pravoslavné církve patriarcha Kirill je odsoudil jako "akt zastrašování věřících". Právě patriarchova podpora prezidenta Putina a války na Ukrajině vedla k tomu, že se ukrajinská církev před půl rokem od moskevského patriarchátu po staletích oddělila.

Zůstalo však podezření, že ji Kreml stále využívá k ovlivňování veřejného mínění na Ukrajině. Proto tam mají úterní razie podle BBC všeobecnou podporu.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz