Ekonomika

Průzkum: Češi řekli, kolik letos utratí na Vánoce. Zdražování je nezastaví

Průzkum: Češi řekli, kolik letos utratí na Vánoce. Zdražování je nezastaví
Ilustrační fotografie | Zdroj: Getty Images

Ceny prudce rostou a lidé se dostávají do finančních problémů. Na letošních Vánocích se to ale nepodepíše. V průměru chtějí Češi utratit přes 13 tisíc korun, což je asi o 1 000 korun více než loni.

Na dárky si letos chtějí půjčit tři procenta Čechů. Ještě loni si přitom na dárky půjčil každý desátý Čech. Vyplývá to z průzkumu České bankovní asociace (ČBA) a agentury Ipsos. 

To ale neznamená, že by letos Vánoce byly chudé. Češi podle listopadového průzkumu za dárky v průměru utratí 7 513 korun, dalších asi 3 403 korun půjde na jídlo a pití. Za vánoční výzdobu v průměru dají 2 719 korun.

Celkem tedy na Vánoce v průměru Češi chtějí utratit 13 635 korun. Oproti loňsku, kdy dali v průměru 12 672 korun, je to tedy o 1 000 korun více.

Související obsah

Půjčovat si drtivá většina Čechů na Vánoce nebude, jelikož je to podle nich nebezpečné. Za dobrý nápad to považují jen tři procenta respondentů. Mezi mladými Čechy od 18 do 34 let je takových lidí šest procent. 

Obezřetnější jsou ti vysokoškolsky vzdělaní. Za rizikovou vánoční půjčku považuje 98 procent z nich. U lidí se základním vzděláním je to 89 procent.  

"Je dobře, že lidé jsou při plánování vánočních výdajů obezřetní a drtivá většina z nich by se kvůli dárkům nezadlužila. I tak ale doporučujeme opatrnost. Je dobré vždy zvážit, jestli na splácení takového závazku mám prostředky, popřípadě si velmi dobře vybrat poskytovatele takové půjčky. Dobré je vždy přesně zjistit, kolik za svou půjčku zaplatím," upozornil hlavní právník a gestor pro spotřebitelské otázky ČBA Filip Hanzlík.

Související obsah

Ještě loni si na vánoční útraty půjčil každý desátý Čech. Letošní tři procenta takových lidí si nejčastěji plánují půjčit do 10 000 korun. Nejčastěji si půjčují přímo od banky a 35 procent z nich by ani nenapadlo, že nebudou schopni splácet. Dalších 31 procent se mírně obává, stojí to ale podle nich za to. 

"Přestože půjčka na Vánoce rozhodně není ideálním řešením, pozitivní zprávou v tomto kontextu je alespoň to, že nadpoloviční většina lidí pro ni využije banku, čtvrtina pak hledá prostředky u příbuzných. Lidé se tak i v tomto případě snaží co nejvíce eliminovat různá nesystémová řešení, která je mohou dostat ještě do větších problémů se splácením," sdělil Michal Straka z agentury Ipsos.

Nejčastěji si lidé půjčují na hračky pro děti, na druhém místě je takzvaná bílá elektronika (pračka, lednička, myčka apod.). Nejčastějším důvodem půjčky je nedostatek úspor.

Vánoční strom už stojí v centru Prahy:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz