Domácí

Památkově chráněný most se zbourá, Praha ho nahradí větším a modernějším

Památkově chráněný most se zbourá, Praha ho nahradí větším a modernějším
Praha, ilustrační fotografie | Zdroj: Getty Images

Železniční most, který spojuje pražské čtvrtě Výtoň a Smíchov, půjde k zemi. Správa železnic ve středu ukázala, jak bude vypadat ten nový. Vejdou se na něj tři koleje, lávka pro pěší bude na obou stranách, přibude vlaková stanice i kavárna či restaurace ve výtoňském vyústění.

Most pod Vyšehradem nečeká totální demolice, je totiž památkově chráněný. Kamenné pilíře ve Vltavě zůstanou, všechno ostatní se ale nahradí.

Správa železnic ukázala vizualizace studia 2T engineering, jehož návrh vybrala komise z 12 přihlášených projektů. Oproti současné zrezlé konstrukci má být nový most bílý, lávka pro pěší bude po obou stranách.

Související obsah

"Jen málo železničních mostů na světě má tak unikátní polohu a hodnotu jako ten na Výtoni. Oceňuji výběr řešení pomocí architektonické soutěže a díky tomu i získání kvalitního výsledku, který spojí břehy nejen pro kapacitní železniční dopravu, ale zlepší komfort také pro pěší a cyklisty," řekl náměstek pražského primátora pro dopravu Adam Scheinherr.

Na Výtoni by navíc měla vzniknout vlaková stanice, pod kterou bude prostor pro kavárnu, restauraci nebo trafiku. "Bude sloužit jako přestupní uzel mezi různými druhy hromadné dopravy, zejména mezi vlakem a tramvají," uvedla Správa železnic.

Se stavbou by se mělo začít v roce 2026.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz