Domácí

Byli jste v říjnu v Praze na jídle? Tak na tyto fotky raději nekoukejte

Byli jste v říjnu v Praze na jídle? Tak na tyto fotky raději nekoukejte
Nedostatky v provozní hygieně | Zdroj: Hygienická stanice hlavního města Prahy

Pražská hygienická stanice v říjnu zkontrolovala 186 restaurací, kaváren a dalších podobných podniků. Hygienici rozdali 26 finančních sankcí v celkové výši 166 100 korun. Některé kontroly nedopadly dobře.

Hygienická stanice hlavního města Prahy (HSHMP) pokračuje v pravidelných kontrolách podniků poskytujících stravovací služby. Stále se totiž najdou hříšníci, u kterých hygienici odhalují nepřípustné praktiky. 

Časové období Počet kontrol Počet sankcí Výše sankcí (v Kč)
1. čtvrtletí 2022 263 77 397 000
2. čtvrtletí 2022 517 81 328 300
3. čtvrtletí 2022 423 82 410 300
říjen 186 26 166 100

V říjnu hygienici provedli 186 kontrol, z toho 17 na základě podnětů od veřejnosti. Za zjištěné přestupky proti správné hygienické praxi vyměřili 26 sankcí v celkové výši 166 100 korun. Pět kontrol přímo souviselo se zdravotními potížemi zákazníků po konzumaci pokrmů, ve dvou případech se šetření ukázalo jako důvodné.

Kontroly dle typu provozovny | Zdroj: Hygienická stanice hlavního města Prahy

Související obsah

​"Podněty od veřejnosti řešíme okamžitě, další provozovny pak navštěvujeme podle kontrolního plánu. Každý podnik tedy kontrolujeme na základě určité periodicity. Často pořádáme semináře pro provozovatele. Kromě udělování sankcí se u dotčených podniků snažíme o jakousi osvětu, snažíme se je vzdělávat. Někde to má větší dopad, někde bohužel menší," sdělil redakci TN.cz mluvčí HSHMP Zbyněk Boublík.

Četnost závad | Zdroj: Hygienická stanice hlavního města Prahy

​Část personálu a provozovatelů některých podniků podle hygieniků stále podceňuje zodpovědný přístup. Mastnota na stropě s viditelnými úkapy, znečištěná podlaha a regály v kuchyni, znečištěný kuchyňský nástroj a mrazicí zařízení, skladované potraviny neznámého původu ve znečištěných chladicích zařízeních – to jsou příklady těch nejzávažnějších říjnových přestupků. Zdraví konzumentů však mohou ohrozit i ty méně závažné prohřešky.

​Hygienici si v září došlápli na školní jídelny:

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz