Zahraničí

Česko bude mít dalšího astronauta. Může se podívat i na Měsíc

Evropská kosmická agentura (ESA) vybrala mezi své nové astronauty také českého vojenského letce Aleše Svobodu. Ještě není jasné, zda do vesmíru skutečně poletí, agentura jej zařadila mezi záložní astronauty. Díky spolupráci Evropské kosmické agentury a Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) na projektu Artemis by se ale mohl časem podívat i na Měsíc.

Česká republika bude mít dalšího astronauta. Evropská vesmírná agentura (ESA) ve středu vybrala českého vojenského letce kapitána Aleše Svobodu jako záložního astronauta pro své kosmické lety. Má tak velkou šanci, že se do vesmíru v budoucnu skutečně podívá. Díky spolupráci ESA a NASA na lunárním programu Artemis by se navíc mohl podívat i na Měsíc.

Aleš Svoboda je absolventem Univerzity obrany v Brně a Univerzity Pardubice. Studoval také na univerzitě letectva spojených států v Alabamě. Od roku 2005 je příslušníkem českých vzdušných sil. Nejdříve sloužil na základnách v Pardubicích a Náměšti nad Oslavou, od roku 2016 pak létá v Čáslavi v nadzvukových gripenech, píše ESA na svých stránkách. 

Související obsah

"Vesmír mě odjakživa fascinoval. Byla to má celoživotní ambice a také je to logické pokračování kariéry stíhacího pilota," řekl rodák z Brna v agenturním medailonku. Až loni si ale podal přihlášku k Evropské vesmírné agentuře. Ta si ho teď vybrala z 22 500 kandidátů. Trénink nových posádek by měl podle agentury začít na jaře roku 2023.

ESA vybrala 5 kariérních astronautů, 11 rezervních a také jednoho astronauta s fyzickým postižením. Novými kariérními astronauty budou Sophie Adenotová z Francie, Pablo Álvarez Fernández ze Španělska, Rosemary Cooganová z Velké Británie, Raphaël Liégeois z Belgie a Marco Sieber ze Švýcarska.

Mezi záložní astronauty ESA kromě Svobody vybrala Meganne Christianovou z Velké Británie, Antheau Comelliniovou z Itálie, Saru García Alonsovou ze Španělska, Andreu Patassu z Itálie, Carmen Possnigovou z Rakouska, Arnauda Prosta z Francie, Amelii Schoenenwaldovou z Německa, Sławosze Uznańského z Polska, Marcuse Wandta ze Švédska a Nicolu Winterovou z Německa.

Související obsah

Prvním člověkem s hendikepem ve vesmíru neboli paraastronautem, jak ho ESA nazývá, by pak měl být John McFall z Velké Británie.

Česko mělo ve vesmíru zatím jen jednoho zástupce. Byl jím vojenský pilot Vladimír Remek, který se na oběžnou dráhu Země podíval v roce 1978 v rámci programu Interkosmos. Remek byl vůbec prvním kosmonautem, který nebyl ani ze Sovětského svazu, ani z USA.

Na rozdíl od Remka se ale Svoboda může podívat i na Měsíc. ESA se totiž spolu s NASA a národními kosmickými agenturami Kanady a Japonska podílí na programu Artemis. Evropská agentura má konkrétně na starosti výrobu servisního modulu kosmické lodi Orion. Jako odměnu pak ESA získá pro své astronauty právě "letenky" k Měsíci.

Česká republika je členem ESA od roku 2008 a na její provoz přispívá asi 1,5 miliardy korun ročně. Podle ministra dopravy Martina Kupky (ODS) je to ale dobrá investice. Členství v organizaci totiž umožňuje českým firmám zapojovat se do agenturních projektů. Firmy z Česka tak vyrábí díly pro rakety, satelity i startovní plošiny.

Související obsah

"Relativně konzervativním odhadem lze říci, že přínosy z 1 Kč vložené do kosmických aktivit v ČR činí 7–8 Kč. To v konečném důsledku znamená i miliardy navíc do státního rozpočtu," tvrdil Kupka na zasedání představitelů členských zemí ESA v Paříži.

Kromě ESA je Česko součástí také Agentury Evropské unie pro kosmický program (EUSPA), která s ESA úzce spolupracuje a jejíž sídlo je v Praze v Holešovicích.

Česko má nového astronauta. Byl vybrán z více než 22 tisíc uchazečů:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz