Zahraničí

Orbán si na šále přivlastnil Slovensko i Ukrajinu. Fiala to s ním probere

Orbán si na šále přivlastnil Slovensko i Ukrajinu. Fiala to s ním probere
Maďarský premiér Viktor Orbán | Zdroj: Profimedia

Premiér Petr Fiala (ODS) na čtvrtečním zasedání Visegrádské skupiny (V4) se svým maďarským protějškem Viktorem Orbánem probere nacionalistickou šálu, ve které se Orbán nechal vyfotit. Módním výstřelkem pomyslně "anektoval" území Slovenska, část Ukrajiny, Rumunska nebo Chorvatska. Bukurešť a Kyjev chtějí, aby se omluvil.

Orbán proti sobě šálou s mapou Velkého Maďarska poštval půlku Evropy. Fotka se objevila na jeho instagramu, už ale zmizela. Projev nacionalismu se bude řešit na čtvrtečním zasedání předsedů vlád Visegrádské skupiny ve slovenských Košicích.

"Co zaznívá občas z Maďarska, ať už ve formě výroků, nebo činů, situaci nepomáhá. Šálu pana premiéra Orbána jsem také zaznamenal a nepochybuju, že to bude zítra během jednání zmíněno," předeslal český premiér Petr Fiala po středečním jednání vlády.

Velké Maďarsko zahrnuje území dnes suverénních států, které Budapešť ovládala do konce první světové války. Kromě celého Slovenska jde o části Rakouska, Slovinska, Chorvatska, Srbska, Rumunska a Ukrajiny. Není to poprvé, co Orbán takovou mapu veřejně ukázal, míval ji i na velkém glóbu ve své pracovně.

Související obsah

Nejdůrazněji se ohradil Kyjev, ukrajinské ministerstvo žádá, aby se Orbán omluvil, píše The Guardian. A jak upozornil portál BBC, maďarský premiér rozčílil i Bukurešť. Ostrá reakce Bratislavy se očekává na čtvrteční košické schůzce V4.

Orbán se netají tím, že maďarské zájmy klade nad všechno ostatní. Trianonskou smlouvu, která v roce 1920 přiřkla někdejší území Uherského království nástupnickým státům, pokládá Budapešť za historické příkoří.

Politolog Jelínek: Orbán chce ve funkcích loajální lidi, kteří ho nezastíní:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz