Domácí

Výrobce stahuje oblíbenou pochoutku z trhu. Byl v ní palmový olej

Výrobce stahuje oblíbenou pochoutku z trhu. Byl v ní palmový olej
Bake Rolls s příchutí pizzy | Zdroj: makro

Společnost Mondelēz, která vyrábí krekry Bake Rolls, musela stáhnout jejich 80g balení s příchutí pizzy z regálů obchodů. Podle Státní zemědělské a potravinářské inspekce totiž měly jiné složení než v sousedním Německu nebo Rakousku. Místo slunečnicového oleje v nich byl olej palmový.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) nařídila společnosti Mondelēz stáhnout z obchodů v Česku pochoutku 7 Days Bake Rolls Pizza.  

"Při kontrole dodržování zákazu dvojí kvality bylo zjištěno, že je na trh uváděna potravina totožná s potravinou uváděnou na trh v jiných členských státech Evropské unie, například Německu či Rakousku, s odlišným složením. Zatímco pro některé trhy v EU byl použit slunečnicový olej, pro jiné trhy, například v Česku, byl použit olej palmový," sdělil k nařízení TN.cz mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

Výrobce chybu přiznává. "Naše společnost respektuje nařízení Státní zemědělské a potravinářské inspekce. Společnost Mondelēz v souladu s tímto nařízením stahuje výrobek 7 Days Bake Rolls Pizza 80 g z prodeje v Česku," řekl mluvčí firmy Mondelēz Jiří Šebek.

Související obsah

Krekry ale na zmar nepřijdou. "Výrobek je vhodný ke konzumaci. Po dohodě se zástupci SZPI se společnost rozhodla věnovat výrobek stažený z prodeje potravinové bance a zabránit tím plýtvání jídlem a chránit životní prostředí, dodal Šebek.

Že palmový olej není nijak zdravotně závadný, potvrzuje také odbor bezpečnosti potravin ministerstva zemědělství. "V souvislosti s konzumací palmového oleje nebyly prokázány žádné zdravotní problémy specifické právě pro tento olej," píše pak na svých stránkách.

Související obsah

Jestli z tohoto pochybení vyplynou pro společnost Mondelēz ještě nějaké další problémy, zatím není jasné. "Případ není stále procesně dokončen," oznámil redakci TN.cz mluvčí SZPI.

Na druhou stranu firma měla trochu smůlu. Podle informací TN.cz řeší SPZI tento případ už minimálně od začátku roku. Kontrolu nad výrobcem 7 Days ale firma Mondelēz převzala až v létě. Zmíněné produkty navíc společnost plánuje do konce roku z trhů v Německu a Rakousku stáhnout.

"Společnost Mondelēz International harmonizuje portfolio svých značek na evropském trhu. To znamená, že na německém trhu přestane dodávat výrobek 7 Days Bake Rolls Pizza 80 g do konce roku," potvrdil pro TN.cz informaci o stažení výrobku v zahraničí Šebek.

Inspekce zmrzliny: Polovina vzorků neodpovídá hygienickým předpisům:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz