Domácí

Kyberšikana má novou podobu. Děti se uchylují k takzvanému happy slappingu

Čím dál častěji se kriminalisté u mladé generace také setkávají s novým druhem kyberšikany. Jde o takzvaný happy slapping, kdy děti fyzicky napadnou svého vrstevníka, útok si natáčí a video pak umístí na internet.

Jde o takzvaný happy slapping, který v překladu znamená spokojené fackování. Jenže nic spokojeného na tom není. Naopak. Oběti to přináší fyzické i psychické utrpení.

Případy se podle policie množí. "Jde o novodobý trend mladé generace spočívající ve fyzickém napadení a jednání je nahráváno na mobilní telefon a šířeno na sociální sítě," vysvětlil Martin Hron z Oddělení tisku a prevence Policie České republiky Kraje Vysočina.

Údajně jde až o stovky případů ročně po celé republice. Nejvíce se jich stává ve velkých městech. Třeba v září museli kriminalisté v Ústí nad Labem řešit útok, který provedl žák sedmé třídy základní školy.

Související obsah

​"Případů tohoto typu kyberšikany i násilné trestné činnosti přibývá. Realizují to jak chlapci, tak i dívky," dodává Hron. Právě zveřejnění na internetu, zejména na sociálních sítích, je největším nebezpečím pro psychiku obětí.

Cílem útoků totiž podle odborníků často nebývá oběť fyzicky zranit, ale hlavně ponížit. Podle psychiatra Miroslava Skačániho může takové jednání úplně zničit osobnost oběti.

Jedinou obranou je o útocích nemlčet a upozornit na ně buď rodiče, nebo učitele ve škole. Vše by se mělo hlásit i policistům. Ti pak mohou nechat videa s útoky z internetu smazat a viníky začít stíhat.

kh, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz