Zahraničí

Má Putin novou strategii? Rusko by mohlo zaútočit pod cizí vlajkou, tvrdí experti

Má Putin novou strategii? Rusko by mohlo zaútočit pod cizí vlajkou, tvrdí experti
Ruský prezident Vladimir Putin | Zdroj: Profimedia

Rusko si zřejmě připravuje vhodné podmínky pro další útok. Tentokrát ale jiný než doposud, tvrdí experti. Ti upozorňují, že Kreml by mohl zaútočit na své vlastní území. Pod cizí vlajkou.

Kreml si podle amerického Institutu pro studium války (ISW) připravuje podmínky pro útok pod falešnou vlajkou. Zaútočit by měl na Belgorodskou oblast v Rusku, která se nachází blízko hranic s Ukrajinou.

Důvod je podle ISW jasný. Rusko se údajně snaží znovu získat podporu veřejnosti pro válku na Ukrajině. A zapojilo do toho i své propagandisty.

​Ruská propaganda totiž údajně rozvíjí hypotézu o "nevyhnutelném vpádu Ukrajinců" do Belgorodské oblasti. Aby Rusové riziko hrozby snížili, musí podle slov tamních propagandistů znovu dobýt Kupjansk v Charkovské oblasti.

Související obsah

Podle analytiků tyto spekulace šíří zejména vojenští blogeři po internetu. Ti údajně kritizují ruské vojenské velení za opuštění pozic ve městě Vovčansk v Charkovské oblasti. Vyzývají také armádu, aby znovu dobyla ztracené oblasti a zastavila tím Ukrajince.

To, že Kreml tvrdí, že Ukrajina plánuje útok na Belgorodskou oblast, je ale podle analytiků absurdní. Cílem takových pomluv je prý pouze vyděsit širokou veřejnost, aby podpořila válku. Ukrajina nemá žádný strategický zájem na invazi do Ruska a není ani schopna to údajně udělat v takovém rozsahu.

Podpora ruské invaze mezi obyvateli pohraničních regionů a zbytku země v důsledku mobilizace a vojenských neúspěchů klesá. Ruská opoziční média informovala, že příbuzní mobilizovaných mužů podnítili od konce října protesty v 15 ruských regionech, přičemž ty nejpozoruhodnější se konaly v regionech sousedících s Ukrajinou.

Do Putina se obul další silný hráč. "Rusko je stát vyvrhelů, vypadněte z Ukrajiny," řekl:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz