Zahraničí

Američané zachránili dvojčata, která na Ukrajině porodila náhradní matka

Američané zachránili dvojčata, která na Ukrajině porodila náhradní matka
Zdroj: Profimedia

Společnost Project Dynamo v úterý z Ruska "zachránila" dvojčata, která se narodila náhradní matce. Ta žila na východě Ukrajiny, po začátku války ale byla evakuována do Ruska. Kojenci už jsou u svých amerických rodičů.

Společnost Project Dynamo se sídlem v Tampě na Floridě byla založena bývalými příslušníky amerických ozbrojených sil v roce 2021. Její členové pomáhali s evakuací amerických a afghánských spojenců během chaotického stahování vojsk z Afghánistánu.

Společnost ve svém prohlášení uvedla, že dvojčata, chlapeček a holčička, byla "zachráněna" v úterý při první misi této organizace na ruském území, informuje agentura AFP.

Související obsah

Mluvčí skupiny Peter D'Abrosca řekl agentuře AFP, že děti nebyly uneseny, ale evakuovány do Estonska díky kontaktům, které má organizace v Rusku.

Jejich náhradní matka žila původně na Donbasu, který byl částečně okupován ruskou armádou. Na útěku před válkou nejprve hledala útočiště na Krymu, později odcestovala do Petrohradu, kde počátkem září porodila dvojčata.

Snahy manželského páru z Texasu o získání dětí bohužel nedopadly úspěšně, a tak byla dvojčátka poslána do sirotčince. Rodiče se tak rozhodli kontaktovat nevládní organizaci. Jeden z jejích spoluzakladatelů Bryan Stern tedy odcestoval do Estonska a tam ve městě Narva naplánoval speciální misi.

Zpráva uvádí, že příprava mise trvala asi týden a byla dokončena během jediného dne. "Vyjadřuji hluboké uznání velvyslanectvím USA v Moskvě a Tallinnu," uvedl Bryan Stern bez bližších podrobností.

Americké ministerstvo zahraničí akci odmítlo komentovat. "Jsme si vědomi této informace," sdělil pouze mluvčí s tím, že z důvodu ochrany osobních údajů se ministerstvo v tuto chvíli nebude dále vyjadřovat.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz