Domácí

Návrh na zvýšení daní je zpět. Na vládě se ho chystá probrat Jurečka

Vicepremiér Marian Jurečka (KDU-ČSL) se chce vrátit k diskuzím o zvýšení daní. V rozhovorech řekl, že by se vyšší zdanění týkalo lidí s vyššími příjmy. S ostatními stranami vládní koalice o tom ale předseda lidovců ještě nejednal.

Debaty o progresivním zdanění se po pár měsících vrací. Ministr Marian Jurečka o nich znovu mluvil ve čtvrtečních rozhovorech pro weby iDNES.cz a Novinky.cz. Takový krok by podle předsedy lidovců jeho strana vnímala jako akt solidarity.

"Takovou, a to je důležité, která by byla navázána na skupiny obyvatel, jež mohou být dneska solidární. To znamená vyšší příjmové skupiny, lidi s příjmem, který mám třeba já," odpověděl Jurečka na dotaz iDNES.cz, jakou změnu zdanění fyzických osob by rád viděl. Přesnější detaily například o tom, od jaké částky by daňová progrese začínala, zatím redakci TN.cz, která mu dotazy k tomuto tématu zaslala, nesdělil. 

Debatovat o tom, jak zvýšit příjmy státního rozpočtu, chce v prvním čtvrtletí příštího roku. Princip progresivního zdanění fyzických osob podle něj funguje dlouhodobě v západních zemích. Politicky nereálné je podle něj vrátit se na stejné zdanění, jaké v Česku bylo před zrušením superhrubé mzdy.

Související obsah

Bavit by se vláda podle Jurečky mohla také například o tom, že slevy na jízdné zůstanou jen dětem z chudších rodin. "Nesmí ale jít o tupé, asociální škrty," varoval pro Novinky.cz. Změny by mohly platit od 1. ledna 2024. 

Návrh na progresivní zdanění nepronesl Jurečka poprvé. Už na začátku července tvrdil, že by takový krok přinesl více peněz do státního rozpočtu. Ty pak měly pomoct lidem ohroženým vysokými cenami. Proti se tenkrát postavili jeho koaliční partneři z ODS. 

"Já s tím návrhem nesouhlasím. Myslím si, že by byl chybný jak z ekonomického, tak politického hlediska," uvedl tehdy pro TV Nova místopředseda Sněmovny Jan Skopeček (ODS).

Vláda chystá penzijní reformu:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz