Domácí

Kontroly na hranicích fungují, tvrdí Rakušan. Migraci řešil s dalšími ministry

Ráno se sešli ministři vnitra Rakouska, Slovenska, Maďarska a Česka, aby probrali aktuální situaci kolem migrace. Podle Víta Rakušana kontroly na hranicích se Slovenskem fungují. Od konce září policisté zadrželi přes devět tisíc migrantů a více než sto převaděčů.

Podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) přicestuje do Evropy nejvíc migrantů po západobalkánské trase, která vede z Turecka přes Albánii, Černou Horu, Chorvatsko, Slovinsko a Rakousko.

"Na konferenci jsme dosáhli úspěchu, kdy jsou země západního Balkánu připraveny podepsat memoranda s Frontexem a jsou připraveny chránit hranice ještě za oblastí schengenského prostoru," řekl ministr Rakušan.

Jen v první polovině letošního roku se západobalkánskou trasou dostalo do Evropy přes 40 tisíc lidí, což je třikrát víc než loni. Nejčastěji jde o uprchlíky ze Sýrie a Afghánistánu.

Související obsah

"Když to srovnáte s lety 2015 nebo 2016, tak přes české území přecházelo relativně málo lidí, dneska ta čísla jsou násobně větší, a tudíž český stát chce mít nad tím nějakou kontrolu. Přestože lze uvést, že my nejsme typickou cílovou zemí," vysvětlil odborník na migraci z Fakulty regionálního rozvoje a mezinárodních studií Mendelovy univerzity Martin Hrabálek.

Právě kvůli zhoršující se situaci zavedla Česká republika na konci září kontroly na hranicích se Slovenskem. K těm přistoupilo i Rakousko. Podle české vlády je důležitá ochrana hlavně maďarsko-srbské hranice.

"Jsme připraveni od příštího roku zvýšit počet našich policistů, kteří na hranici působí, a tak pomoci její ochraně. Tím zároveň zesílit i boj proti převaděčským skupinám," prohlásil premiér Petr Fiala (ODS). Ministři vnitra se sešli den před mimořádným zasedáním ministrů členských zemí Evropské unie, které do Bruselu svolal právě Rakušan.

Celý záznam tiskové konference můžete zhlédnout zde:

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz