Domácí

Ekonomická nálada Čechů se mírně lepší. Zdražování už je neděsí tolik. ANKETA

Ekonomická nálada Čechů se mírně lepší. Zdražování už je neděsí tolik. ANKETA
Ilustrační fotografie | Zdroj: Getty Images

Celková důvěra Čechů v ekonomiku se meziměsíčně mírně zvýšila. Zatímco spotřebitelé už se tolik neobávají zhoršení své finanční situace, živnostníci si příliš růžovou budoucnost nemalují. Mezi podnikateli důvěra v ekonomiku klesá ve všech odvětvích s výjimkou stavebnictví, jak vyplývá z dat Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Český statistický úřad (ČSÚ) ve čtvrtek zveřejnil nové indikátory důvěry. Z listopadových dat vyplývá, že celkově se ekonomická nálada Čechů mírně zlepšuje. Souhrnný indikátor důvěry po říjnových 89,8 bodu v listopadu dosahuje hodnoty 90,1.

I když zůstává pod dlouhodobým průměrem, ani zdaleka nedosahuje hlubin dosažených během první vlny pandemie na jaře 2020, kdy se propadl až k 77 bodům. "Za aktuálním nárůstem optimismu stojí hlavně lepší nálada spotřebitelů a podnikatelů ve stavebnictví, naopak průmyslníci, obchodníci i provozovatelé služeb hlásí meziměsíční zhoršení," upozorňuje ekonom Vít Hradil.

Důvěra v ekonomiku mezi spotřebiteli se v listopadu odrazila ode dna a meziměsíčně vzrostla o 4,1 bodu na hodnotu 76. A to přesto, že počet respondentů hodnotících vlastní finanční situaci hůře ve srovnání s obdobím předcházejících 12 měsíců se téměř nemění a zůstává stále vysoký.

Související obsah

​"Čeští spotřebitelé vykazují znatelně menší obavy o vlastní finanční situaci v nadcházejícím roce, mírně optimističtěji hodnotí celkový ekonomický výhled a o trochu méně je děsí i další růst cenové hladiny," vysvětluje Hradil.

"Poté, co v říjnu klesl indikátor důvěry spotřebitelů na historicky nejnižší hodnotu, zaznamenala v listopadu většina sledovaných ukazatelů mírné zlepšení. Mluvit o změně trendu by však zatím bylo předčasné, neboť většina respondentů zůstává v hodnocení klíčových ukazatelů stále výrazně pesimistická," upozorňuje Anastasija Nejasova z oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ.

Důvěra v ekonomiku se mírně zvýšila | Zdroj: ČSÚ

​Důvěru v ekonomiku ztrácejí podnikatelé téměř ve všech odvětvích. "Největší váhu v indikátoru důvěry podnikatelů má průmysl, kde důvěra v ekonomiku nepřetržitě klesá již od června. Důvodem je nejen klesající poptávka, která se projevuje také sníženou očekávanou výrobou, ale i v setrvalém růstu počtu podnikatelů, kteří v posledních měsících zvažují snižování počtu zaměstnanců," vysvětluje vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst.

Související obsah

​"Nejnovější data by šlo lakonicky zhodnotit souslovím 'mohlo to být horší'. Zhoršení nálady v podnikatelském sektoru bylo očekávatelné, jelikož pokračují nákladové tlaky. Proti nim stojí naopak uvadající poptávka," uvádí Hradil. "Dlužno ovšem dodat, že statistiky zatím nepodporují tezi některých oborových sdružení o nevyhnutelných masivních vlnách úpadků a propouštění mezi českými firmami. Jejich nálada zůstává sice v pásmu pesimismu, ovšem je stále znatelně lepší, než byla například v průběhu recese z roku 2013," dodává.

Poměrně výrazný růst optimismu mezi českými spotřebiteli ale Hradil označuje za pozoruhodný. "Může zčásti vyplývat jednoduše ze skutečnosti, že klesat již téměř nebylo kam a částečné uklidnění předchozí paniky může být důsledkem procesu pragmatického smíření se s pokračujícím chudnutím. Svou roli ovšem mohlo sehrát i načasování vládní podpory v podobě úsporného tarifu a odpuštění poplatků za obnovitelné zdroje energie, které mohly u části domácností vyvolat dojem, že zdražení energií nakonec nebude tak horké," dodává.

Ceny pohonných hmot stále klesají. Nejlevnější jsou v Jihočeském kraji:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz