Zahraničí

Američané slaví Den díkůvzdání. Těší se na krocana i průvody s celebritami

Spojené státy tradičně každý čtvrtý čtvrtek v listopadu slaví Den díkůvzdání. Neobejde se to bez nadívaného krocana, dýňového koláče a průvodů v ulicích. Ten největší (v New Yorku) se bude konat už po 96. a chybět na něm nebudou ani slavné osobnosti, například zpěvačka Mariah Carey.

Tři miliony diváků lemujících ulice Manhattanu, gigantické nafukovací balony, kapely hrající účinkujícím do rytmu. Tak to každoročně na Den díkůvzdání vypadá v New Yorku a dalších velkých městech. Letos tomu nebude jinak.

"Tohle je náš 96. průvod a už se na něj moc těšíme, protože bude větší než kdy jindy. Bude na něm 16 obřích balónů a obrovské množství těch menších. Myslím, že letos trhneme rekord," sdělil hlavní organizátor průvodu Matt Kaprielian. 

Součástí oslav svátku, jehož tradice sahá až do roku 1621, jsou už téměř 100 let právě slavnostní průvody. Na nich mohou návštěvníci obdivovat nejen gigantické nafukovací maskoty, ale i precizně vyvedené masky a obří alegorické vozy. Ty teď na slavnostní zahájení, které je plánováno na devět hodin ráno tamního času, čekají zaparkované v garáži.

Související obsah

Svátek s sebou ale nese i nepříjemnosti. Kvůli hromadným přesunům lidí, kteří chtějí Den díkůvzdání strávit se svými blízkými, v mnoha částech USA kolabuje doprava. "Svátek není pouze o slavnostech, ale i o cestovním ruchu. Letos toto město navštíví 56 milionů turistů. Předpokládá se, že příští rok jich bude okolo 65 milionů," prohlásil starosta New Yorku Eric Adams.

Oslavy si Američané neumějí představit bez pečeného krocana s nádivkou a dýňového koláče. Dva krocany, jak velí tradice, už v pondělí po vzoru svých předchůdců omilostnil šéf Bílého domu Joe Biden.

Oslavy si užívají i návštěvníci a obyvatelé zoologických zahrad. V brookfieldské zoo ve státě Illinois si na dýňových koláčích a dalších dobrotách pochutnávali třeba lemuři.

Velký průvod v New Yorku vysílalo také TN Live:

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz