Zahraničí

Mluvčí Kremlu řekl, co musí Kyjev udělat, aby Rusové přestali zabíjet Ukrajince

Mluvčí Kremlu řekl, co musí Kyjev udělat, aby Rusové přestali zabíjet Ukrajince
Dmitrij Peskov | Zdroj: Profimedia / Michail Japaridze / TASS

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov promluvil o tom, co podle něj musí Kyjev udělat, aby Rusko přestalo ostřelovat Ukrajinu. Utrpení lidí podle něj skončí ve chvíli, kdy Ukrajina splní všechny ruské požadavky.

Miliony Ukrajinců jsou bez energií a spousta lidí nemá pitnou vodu. Rusové totiž zemi intenzivně ostřelují. Peskov ve čtvrtek pro agenturu RIA Novosti řekl, co má Kyjev udělat, aby utrpení lidí zastavil.

"Vedení Ukrajiny má všechny možnosti uvést situaci do normálu. Má všechny možnosti řešit situaci tak, aby byly splněny požadavky ruské strany. Tak by zastavioi všechno utrpení tamního obyvatelstva," řekl mluvčí Kremlu. 

Co konkrétně ruské požadavky jsou, neupřesnil. Už dříve ale řekl, že cílem Kremlu není svržení Zelenského vlády. Mluvil také o tom, že Rusko chce demilitarizaci a denacifikaci Ukrajiny. Právě to byly už v únoru hlavní záminky při invazi.

Související obsah

Rusko momentálně bombarduje energetickou infrastrukturu. Otevřeně přitom prohlašuje, že to dělá proto, aby přimělo Ukrajinu k jednání. "Na společenské cíle jsme nestříleli a nestřílíme. Tomu věnujeme obzvlášť velkou pozornost," prohlásil ale podle agentury Reuters Peskov. Mezitím na východě země ztrácí Rusko území a nedávno se muselo stáhnout z Chersonu, který okupovalo od začátku války.

Na Ukrajinu ruské rakety naposledy padaly ve středu. Kyjevská oblast se kvůli tomu ocitla bez proudu. V hlavním městě zemřeli tři lidé. Po celé Ukrajině Rusové svým ostřelováním zabili deset lidí.

Kyjev mírové rozhovory s Ruskem odmítá. Prezident Volodymyr Zelenskyj řekl, že budou možné ve chvíli, kdy Vladimir Putin nebude v čele země.

Miliony Ukrajinců mrznou a nemají vodu:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz