Domácí

Odvzdušnění radiátoru potěší domácnost i peněženku! Experti radí, jak na to

Odvzdušnění radiátoru potěší domácnost i peněženku! Experti radí, jak na to
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia

Venkovní teploty začínají klesat, ceny energií však stále stoupají. Mnoho lidí proto hledá další způsoby, kde ještě ušetřit. Přitom jednu z možností mají téměř všichni na dosah a může ročně ušetřit nemalé peníze. Navíc zajistí teplo domova. Expert proto radí, jak správně odvzdušnit radiátor.

Odvzdušnění radiátoru může vaší peněžence výrazně ulevit. Experti z britské teplárenské společnosti BOXT se podělili o nejlepší způsob, jak to udělat. A jak vůbec poznat, že je na odvzdušnění ten správný čas.

Odborníci radí odvětrávat radiátor alespoň jednou ročně. To, že je ten správný čas a vaše topení by si už odvětrání zasloužilo, poznáte jednoduše.

Související obsah

Jak zjistit, zda potřebujete odvzdušnit radiátor?

Zjistit, jestli vaše radiátory potřebují odvzdušnit, není těžké. Nejsou tak horké jako obvykle? Ohřívají se pouze dole nebo v určitých oblastech? Vydávají při zahřívání nějaké zvláštní zvuky?

Pokud jste na všechny tři otázky odpověděli kladně, je ten správný čas vrhnout se na odvzdušňování. Budete k němu potřebovat jen ručník nebo nádobu a klíč na odvzdušnění radiátoru. Pokud ho doma nemáte, seženete ho za pár korun ve většině obchodů pro kutily.

Související obsah

A můžete začít!

Pokud jste usoudili, že váš radiátor potřebuje odvzdušnit, a sehnali jste všechny potřebné věci, můžete se pustit do akce. Určitě jste si již vytipovali, které radiátory potřebují odvzdušnit. A teď je čas je vypnout. Odborníci varují, že při odvzdušňování radiátorů by vám mohl horký vzduch ublížit.

Následně umístěte ručník nebo nádobu pod ventil. Vezměte klíč a ventilem otočte tak, aby začal unikat vzduch. Ventil byste ale neměli otevřít úplně, pouze tak, aby bylo slyšet "syčení" unikajícího vzduchu.

Počkejte, až zvuk ustane a začne vytékat stálý proud vody. To je totiž dobré znamení – signalizuje to, že jste zvládli odvzdušnit radiátor. Ventil tedy můžete utáhnout!

Související obsah

Nezapomeňte na kontrolu

Úspěšné odvzdušnění můžete zkontrolovat tlakem v kotli. Je normální, že tlak po odvzdušnění radiátoru mírně poklesne. "Jednoduše počkejte, až se ručička na tlakoměru začne pohybovat do zelené části. Ideální tlak je kdekoli mezi 1 a 1,5 baru," radí experti.

Pokud se tlak zdá být v pořádku, je čas na "tepelný test". Zapněte ústřední topení a zkontrolujte, jestli topí. Topí? Pak jste odvzdušnění zvládli na jedničku.

Jak ušetřit za energie? Expert poradil, co lze omezit:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz