Ekonomika

Rána, se kterou Rusko nepočítalo. Čína se k němu obrací zády

Rána, se kterou Rusko nepočítalo. Čína se k němu obrací zády
Ruský prezident Vladimir Putin s čínským protějškem Si Ťin-pchingem | Zdroj: Profimedia

Čínští odběratelé ropy pozastavili její nákup z Ruska. Vyčkávají na podrobnosti o cenovém stropu, který připravují Evropská unie a Spojené státy americké. Slibují si od toho, že pak na strategické surovině ušetří.

Rusko se sice snaží vyvolávat dojem, že je Čína nejlepším přítelem, skutečnost je tomu ale na hony vzdálená. Peking opět dokázal, že své vlastní zájmy vždy klade nad cokoliv jiného.

Jak informovala agentura Bloomberg, provoz ropovodu Východní Sibiř – Tichý oceán (ESPO) v posledních dnech klesá k minimu. Čínští odběratelé váhají s uzavřením smluv na prosincové dodávky. Nejprve chtějí vědět, jak to bude s cenovým stropem, který připravuje Západ.

Související obsah

O podrobnostech limitu bude jasno 5. prosince. Washington už dřív navrhoval cenu okolo 60 dolarů (asi 1 500 korun) za barel, připomněl portál Business Insider. Evropská unie na ruskou ropu dokonce uvalí sankce, některé země včetně Česka si ale vyjednaly dočasnou výjimku.

Rusko pohrozilo, že zemím, které cenový strop zavedou, ropu přestane dodávat úplně. Největším odbytištěm by se v takovém případě měla stát právě Čína, ta ale výpadky příjmů z evropských zemí ani zdaleka nenahradí. 

Rusko zahájilo zimní odvody, Ukrajina dál potřebuje pomoc Západu:

TN.cz

K tématu Ekonomika

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz