Zahraničí

Veřejně ponížili Putina. Přes palubu ho házejí i poslední spojenci

Veřejně ponížili Putina. Přes palubu ho házejí i poslední spojenci
Ruský prezident Vladimir Putin (23. 11. 2022) | Zdroj: Profimedia

Vladimir Putin definitivně přichází o pevnou půdu pod nohama. Už i jedny z posledních spojeneckých zemí, které má k sobě Rusko pevně připoutané, se od šéfa Kremlu odvracejí. Projevilo se to na středečním summitu Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (OSKB), která podle expertů de facto zkolabovala. Putin se do Moskvy vracel ponížený.

Putin chtěl mít z OSKB vlastní Severoatlantickou alianci (NATO), po středečním summitu v arménském Jerevanu se z ní ale stalo paralyzované uskupení, které už společně pravděpodobně nic nepodnikne.

Spojenci Moskvy měli podepsat deklaraci, jejíž text zůstal pod pokličkou, jenomže premiér Arménie Nikol Pašinjan to odmítl. Prý kvůli tomu, že Rusové jeho zemi nepomohli v konfliktu s Ázerbájdžánem podle jeho přestav, uvedl portál Polsat News.

Související obsah

Jak na twitteru upozornil poradce ukrajinského ministra vnitra Anton Heraščenko, následovala hysterická reakce Putina i běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka. "Pašinjan odmítl podepsat společnou deklaraci OSKB. Vlastně to znamená, že se vojenský pakt rozpadl. Putin odhodil pero, Lukašenko zůstal v šoku," napsal.

Nepřijetí prohlášení ale nebylo jedinou napjatou situací, kterou si Putin na summitu prošel. Při společném focení se od něj všichni vůdci spřátelených zemí drželi stranou, žádný z nich se k němu nechtěl hlásit. Nezachránil to ani Lukašenko, jenž stál na opačném konci.

Na summitu OSKB se s Putinem nikdo nechtěl fotit | Zdroj: Profimedia

​OSKB vedle Ruska a Arménie tvoří Bělorusko, Kazachstán, Kyrgyzstán a Tádžikistán. Uzbekistán své členství v roce 2012 pozastavil.

Do Putina se obul další ze silných hráčů:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz