Domácí

Vláda chce prosadit změny v pojišťování cizinců. Budou mít lepší výběr

Výsadní právo pojišťovny spadající pod VZP poskytovat pojištění cizincům nepocházejícím z EU by mohlo během několika měsíců skončit. Zrušení monopolu chtějí někteří poslanci projednat do konce roku.

Už rok platící výsadní postavení mělo z trhu odstranit nekalé praktiky. Řada klientů ale nemá s pojišťovnou dobrou zkušenost. Paní Inessa z Běloruska má u dceřiné společnosti VZP pojištěné dvě děti. Řešila například to, že její mladší dceři pojišťovna odmítla vyplatit výdaje spojené s ošetřením kvůli popáleninám.

"Vyloženě stížnost a žádost o přezkoumání, už jsem chtěla jít i k soudu, protože jsem byla hodně naštvaná. Jak to má být? Jak má kojenec předejít pojistné události?" stěžuje si paní Inessa.

Klienty PVZP jsou celkem pět let. Zatímco před zavedením monopolního postavení prý na jedno dítě platila asi 12 tisíc korun, teď už je tomu jinak. "Monopol PVZP prošel a najednou oni mění pojistné podmínky a cena pojištění vzlétá na 30 tisíc korun," dodává.

Související obsah

​Podobných příběhů je více

Najít podobné příběhy, které nemají dobrou zkušenost, není těžké. Třeba paní Lesia měla problém zaregistrovat dítě u lékaře. Se starším synem měla takový problém déle než půl roku.

"Nás nikdo nechtěl brát, říkali, že s PVZP vůbec nepracují. My se snažili nechodit k doktorovi a nějak sami to řešili doma, když byl nějaký problém," říká.

Související obsah

​Nedostatek lékařů je celorepublikový problém

Podle PVZP je nedostatek lékařů celorepublikový problém, oprávněné stížnosti neeviduje a částky pojištění vyměřuje dle pravidel.

"My to výhradní postavení nemáme poprvé, stát nám ho svěřil několikrát. My jsme se k těm cizincům stavěli vždycky velice kultivovaně, zajišťovali jsme zdravotní péči," ujišťuje Halina Trsková, místopředsedkyně představenstva Pojišťovny VZP.

Nynější vládní koalice už dříve deklarovala, že monopol PVZP zruší. "My chceme, aby si mohl kdokoliv vybrat, u které pojišťovny se pojistí, aby to pojištění bylo korektní, aby krylo náklady na léčbu v maximální možné výši," vysvětluje ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

To potvrzuje i premiér Fiala (ODS). "Ode mě neuslyšíte nic jiného, protože naše vláda pracuje jako tým, takže se to budeme snažit posunout v Poslanecké sněmovně," okomentoval premiér.

"Pojištění bude moct poskytovat více zdravotních pojišťoven čili bude tady určitá konkurence a my budeme samozřejmě velmi bedlivě sledovat, aby nedocházelo k tomu, že vlastně ti zahraniční pracovníci budou šizeni. Předpokládám, že by se to mohlo stihnout do konce roku," dodává poslanec a místopředseda zdravotnické výboru Tom Philipp (KDU-ČSL).

Související obsah

​Opozice je proti

Někteří opoziční zákonodárci ale výsadní postavení PVZP zrušit odmítají. "O tom, jestli upravit nějaké parametry, co se týká těch pojistných částek, tak samozřejmě o tom můžeme vést diskusi, ale určitě jsme pro to, aby to zůstalo v kompetenci PVZP," říká poslankyně Karla Maříková (SPD).

Návrh poslance Janulíka z hnutí ANO na monopolní postavené PVZP zákonodárci odsouhlasili před skoro dvěma lety, a to i přes nesouhlas jeho stranických kolegů a ministrů Vojtěcha nebo Schillerové. Janulík a jeho kolegyně Adámková, kteří za prosazením zákona stojí, přitom sedí ve správní radě VZP.

"Dobře, že máme tuto možnost, protože tím alespoň bylo možné poskytnout více méně i všem běžencům péči. Nemuseli hledat, kde se mají pojistit a kde ne a věděli, na co mají nárok," dodává poslankyně za hnutí ANO Věra Adámková.

Výsadní právo PVZP pojišťovat cizince z třetích zemí mělo odstranit z trhu nekalé praktiky. Ty měli na svědomí někteří další zprostředkovatelé pojištění.

kh, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz