Česká Evropa

Schůze ministrů EU skončila fiaskem. Na zastropování ceny plynu se neshodli

Bouřlivou debatu očekával ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) od čtvrtečního jednání unijních ministrů pro energetiku. A moc se nespletl. Najít shodu na zastropování ceny plynu na důležitém obchodním uzlu se jim totiž nepodařilo. Budou se proto muset mimořádně sejít znovu.

Společné nákupy plynu do zásobníků nebo solidarita mezi členskými státy v případě, že někdo bude mít energií nedostatek –⁠ to jsou cesty, kterými chtějí unijní ministři bojovat s vysokými cenami energií. Podle ministra Síkely je to jasný krok správným směrem. "Ještě neotevíráme pomyslné šampaňské, ale už jsme ho určitě dali vychladit," vyjádřil se metaforicky.

Ministři podmínili přijetí nových opatření stropem na cenu plynu. Původně se měli snažit najít shodu i na návrhu Evropské komise na zastropování cen energií na nizozemském virtuálním obchodním uzlu.

Související obsah

​Evropská komise navrhla, aby tam u kontraktů na následující měsíc cena plynu nepřesáhla v přepočtu více než šest a půl tisíce korun. Jenže od řady členských států za to sklidila tvrdou kritiku. "Faktem je, že stále nevidím návrh na zastropování cen plynu. Nemůže to vyhovovat žádnému členskému státu. Já to vnímám skoro jako vtip," řekla polská ministryně životního prostředí Anna Moskwová.

Například Německo se proti stropu na cenu plynu dlouhodobě staví s argumentem, že by mohlo zvýšit spotřebu plynu. "Pro nás je velmi důležité, aby se mluvilo o dynamickém stropu a ne o fixním. To návrh komise splňuje, takže jsme otevření diskusím. Evropa nikdy tak velkou krizi nezažila a budeme dělat všechno proto, abychom se dohodli," prohlásil Sven Giegold, tajemník německého ministra pro hospodářství a klima.

Česká republika musí nyní z pozice předsednické země kvůli dokončení debaty o zastropování cen plynu svolat další mimořádnou ministerskou Radu EU. Bude v polovině prosince.

sei, TN.cz

K tématu Česká Evropa

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz