Šetří celé Česko

Lidé dostávají nové zálohy na energie. Z částky se některým zamotala hlava

Nové zálohy na energie překvapily hodně lidí a nepříjemně. Někteří mají totiž platit za roční spotřebu elektřiny nebo plynu i téměř trojnásobek dosavadní částky. V souvislosti s vysokými zálohami Energetický regulační úřad eviduje čím dál víc stížností. Lidé si stěžují i u svých dodavatelů – někteří se snaží zákazníkům vyjít vstříc a například rozložit platby na více splátek.

Tento měsíc přišel panu Kadlčákovi z Březnice na Zlínsku stejně jako mnoha dalším lidem po celé České republice dopis, ve kterém stálo, že si za elektrickou energii připlatí. "Elektřina nám stoupla asi o 100 %. Platili jsme dva tisíce a dceři poslali na e-mail čtyři tisíce a nějaké drobné," svěřil se televizi Nova pan Kadlčák.

"To máte 50 tisíc ročně. To je peněz, my jsme dva důchodci. Ale co naděláte, platit musíte," povzdechl si. Přesto prý něco málo z důchodu ušetří. "Nepiju, nekouřím, do hospody nechodím, takže ušetřím," prozradil.

Související obsah

​Stejně je na tom paní Blažková ze Zlína, která bude platit od tohoto měsíce za zálohy na elektřinu o 3 000 korun měsíčně víc než doposud. Tedy téměř dvakrát tolik. Paní Blažková bydlí v domě se svou rodinu. Z jednoho důchodu by ji po zaplacení záloh za energie moc peněz nezůstalo. "By mně nic nezbylo, i když mám pěkný důchod. To by mně zbylo tak pět tisíc a z toho bych nevyžila celý měsíc," řekla důchodkyně.

Většina lidí, kterých se štáb televize Nova zeptal, ještě neví, kolik budou za elektřinu platit. Pan Ondra ale na nemilé překvapení čekat nechce, a tak se šel sám informovat ke svému dodavateli a zálohy si zvýšil raději už teď. "Já jsem měl zálohy zhruba 1 500 a protože jsem si spočítal, že cena se mi zhruba zvýší o sto procent, tak jsem si zálohy zvýšil na 3 000," prozradil.

Dobrou zprávou je, že od 1. ledna budou mít domácnosti zastropované ceny energií. Za elektřinu budeme platit maximálně 6 050 korun za megawatthodinu. K těmto cenám je potřeba připočíst ještě distribuční poplatky. Cenová hranice tak bude mezi 7 a 9 korunami za kilowatthodinu.

Související obsah

Stížností přibývá

V souvislosti s vysokými zálohami na energie eviduje Energetický regulační úřad (ERÚ) čím dál víc stížností. "Reklamovat primárně musí u dodavatele. Ta reklamace by měla být písemná. Jestliže využijeme nějakého zákaznického systému nebo například emailu, případně telefonické linky, tak bychom vždy měli mít nějaké potvrzení, že jsme reklamaci podali," radí mluvčí ERÚ Michal Kebort.

"Zásadní je v první řadě s dodavatelem energie komunikovat. Říct: řítí se na mě nějaký problém, nemám na to, abych platil zálohy. Dá se hovořit o tom, že ty zálohy mohou být nastaveny o něco níž. Hlavně nenechat problém dojít tak daleko, že by člověk měl několik nezaplacených záloh," apeluje na zákazníky mluvčí PRE Karel Hanzelka.

V případě, že má zákazník dojem, že si zálohy nemůže dovolit splácet, může si po provedení samoodečtu nechat zálohy znovu spočítat nebo třeba požádat o splátkový kalendář.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz