Domácí

Poslanci schválili úplné zrušení EET. Skončit může od Nového roku

Poslanci v pátek schválili vládní návrh na úplné zrušení elektronické evidence tržeb (EET) ke konci letošního roku. Ke zrušení je potřeba už jen souhlas Senátu a podpis prezidenta.

Elektronická evidence tržeb (EET) začala platit na konci roku 2016 po dlouhých obstrukcích tehdejší opozice, tedy dnešní vládní koalice. Zástupci opozičního hnutí ANO se i teď snaží udržet EET při životě a trvají na tom, že jeden ze stěžejních projektů jejich předsedy Andreje Babiše (tehdy ministra financí) narovnal podnikatelské prostředí a vynesl státu víc peněz. Premiér Petr Fiala i ministr financí Zbyněk Stanjura (oba ODS) chtějí ale konec EET.

"V důsledku zcela zřejmého a nesmyslného boje proti všemu, co vláda Andreje Babiše zavedla, chtějí Petr Fiala a Zbyněk Stanjura zrušit jeden ze základních nástrojů narovnávání podnikatelského prostředí v České republice a chtějí státní rozpočet připravit o 13 a při zavedení dalších vln až 21 miliard korun," prohlásila předsedkyně poslaneckého klubu hnutí ANO Alena Schillerová.

Související obsah

Současná koaliční vláda Petra Fialy naopak tvrdí, že elektronická evidence tržeb představuje pouze zátěž pro podnikatele. "EET byl od začátku problematický projekt, se kterým jsme my nesouhlasili. A jsme přesvědčeni, že to nic nepřináší našemu státu a státnímu rozpočtu," sdělil Fiala.

Dolní komora Parlamentu v pátek EET zrušila. Pro bylo také opoziční hnutí SPD. "Jsme rádi, že dojde ke zrušení EET, doufáme, že k tomu dojde, protože my jsme EET od počátku nepodporovali," řekl předseda hnutí Tomio Okamura. 

V současnosti EET funguje na dobrovolné bázi. Tak to chtělo zachovat i ANO, ale nepodařilo se to. Přínosy nejsou podle koalice zřejmé a znamenalo by to prý další náklady pro stát.

kdu, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz