Šetří celé Česko

Lidé nakupují levnější zboží. Šetřete, příští rok bude horší, varuje ekonomka

Lidé nakupují levnější zboží. Šetřete, příští rok bude horší, varuje ekonomka
Ilustrační snímek | Zdroj: Profimedia

Výsledky mezinárodního průzkumu EY Future Consumer Index ukázaly, že budou lidé šetřit i o vánočních svátcích. Podle ekonomky Markéty Šichtařové by ve spoření měli pokračovat i nadále, příští rok totiž bude podle ní ještě těžší.

Spotřebitelé po celém světě mají podle mezinárodního průzkumu EY Future Consumer Index dvě priority, na základě kterých se rozhodují, zda zboží nakoupí. Jednou je šetrnost k přírodě – v závislosti na ní vybírá 25 procent dotázaných. Druhou je pak cena, kterou volí stejný počet dotázaných. V České republice by mělo být toto číslo ještě vyšší.

"Tady se rozhodně budeme lišit od ještě bohatších zemí, protože v České republice rozhoduje u zákazníků cena. Žádné ideologické principy, ať už je to zelená politika, nebo sociální odpovědnost. Cokoliv si vymyslíte dalšího, tak bude v Česku na minimální úrovni. U nás největší roli tradičně hraje cena," řekla ekonomka Markéta Šichtařová.

Až 74 procent z 21 tisíc dotázaných očekává, že se život po pandemii koronaviru vrátí zpět do normálu. V menšině jsou ti, kteří se obávají rostoucích životních nákladů. Těm ale dává ekonomka za pravdu, lidé podle ní musí být prozíraví. Ekonomické problémy totiž jen tak nezmizí. "Rozhodně to není tak, že bychom to nejhorší už měli za sebou," prohlásila.

Související obsah

Nedá se tak říct, že by inflace v nejbližší době klesala nebo se začal zvyšovat hospodářský růst. "Rok 2023 bude také obtížný, stejně jako rok 2022. Pokud jde o energetickou situaci, tak ta dost možná bude v příští zimě horší než v téhle," varovala. Lidé by podle ní měli nadále šetřit.

Až 53 procent respondentů se přitom chystá v příštím roce vyrazit na dovolenou, kterou nestihli v minulých letech ovlivněných covidem. To dle odbornice není nejlepší nápad, i když k tomu nižší ceny letenek vyzývají. "Teď by lidé neměli rozpouštět úspory. Měli by si je právě schovávat na případ, že jim skončí fixace u hypotéky nebo u nějakých energií atd.," doplnila Šichtařová.

Zájem o dovolené je přitom stále poměrně veliký. "Já si myslím, že v průběhu příštího roku už lidé narazí na svoje limity a zjistí, že takhle to dál nepůjde," řekla Markéta Šichtařová.  

Související obsah

Finanční problémy se odrazí už na blížících se vánočních svátcích. Téměř 90 procent respondentů plánuje méně utrácet za dárky pro své nejbližší, 41 procent pak utratí méně za dárky pro své přátele. "Vzhledem k růstu životních nákladů je také možné, že lidé z finančních důvodů raději nakoupí pouze dárky pro děti, zatímco dárky pro dospělé členy rodiny oželí," řekla mluvčí společnosti Alza Daniela Chovancová. Tradiční Vánoce chce dodržet pouhých 10 procent lidí.

Snaha o větší úsporu se podle ekonoma Štěpána Křečka projevuje i na tržbách obchodů, které klesají. "Je to způsobeno bezesporu tím, že kvůli vysoké inflaci se lidem snižují reálné příjmy, a to zhruba o desetinu," zakončil.

TN.cz

K tématu Šetří celé Česko

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz