Zahraničí

Putin se setkal s matkami padlých ruských vojáků. Vyrazil jim dech

Putin se setkal s matkami padlých ruských vojáků. Vyrazil jim dech
Putin na setkání s matkami ruských vojáků (25. 11. 2022) | Zdroj: Profimedia

Ruský prezident Vladimir Putin v pátek přijal několik matek vojáků, kteří padli nebo stále válčí na Ukrajině. Řekl jim, že Kreml s nimi sdílí bolest, konflikt se sousední zemí kvůli nim ale ukončit nehodlá.

Setkání bylo předem naplánované a 17 matek, které s Putinem usedly k jednomu stolu, musely projít sítem. Kreml tak chtěl pravděpodobně předejít tomu, aby některá z nich ruskému prezidentovi prozradila, co si skutečně myslí. Informovala o tom agentura Reuters.

"Chtěl bych, abyste všechny věděly, že já osobně i celé vedení země sdílíme vaši bolest. Rozumíme tomu, že ztráta syna, zvláště pro matku, se nedá ničím vynahradit," řekl Putin.

Související obsah

Ruský prezident prohlásil, že "speciální vojenské operaci", jak tamní propaganda válku označuje, se nedalo předejít, a z jejího spuštění proto nemá žádné výčitky. Boje si už přitom vyžádaly desetitisíce padlých na obou stranách.

Podle Putina bylo nezbytné, aby se Moskva po desetiletích ponížení konečně postavila západní hegemonii. Západ se ovšem konfliktu přímo neúčastní, Kyjev podporuje finančně a dodávkami vojenské techniky a materiálu.

Související obsah

Putin matky vojáků vyzval, aby nevěřily ničemu, co se o válce píše na internetu. "Všechno jsou to podvrhy, mystifikace a lži," uvedl.

Ruský spolek Rada matek a manželek schůzku už dopředu kritizoval, vadí mu, že se účastnice předem vybíraly. "Ze zkušenosti mohu říct, co to bude za setkání. Matky položí správné otázky, které se dopředu schválí a ověří. Vladimire Vladimiroviči, jste chlap, nebo ne? Máte odvahu na setkání se ženami, jejichž účast nebude schválená?" vzkázala ve středu přes telegram předsedkyně spolku Olga Cukanovová.

Biden změnil názor, Putin podle něj jaderné zbraně nepoužije (10/2022):

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz