Cesta na Hrad

Pavel: Lidé chtějí řád a klid. Jako Zeman bych dělal jen jednu věc

Generál Petr Pavel chce v Česku nastolit řád a klid. Pokud se dostane na Hrad, chce dělat většinu věcí jinak než prezident Miloš Zeman. V něčem by ho ale následoval. V čem? To prozradil v nedělním speciálu Cesta na Hrad ve Víkendové Snídani. S moderátorkou Bárou Divišovou hovořili i o komunistické minulosti, která by mu mohla cestu na Hrad překazit.

Generál Petr Pavel vstoupil do volební kampaně s heslem "Vraťme Česku řád a klid". Podle něj jsou to právě občané, kteří po klidu a řádu volají. Ty údajně trápí, že pravidla v České republice neplatí pro všechny stejně. To by chtěl změnit.

Plány by ale Petru Pavlovi mohla překazit jeho komunistická minulost. Před pár dny se sice omluvil za svůj vlastnoručně napsaný životopis z roku 1987, ve kterém líčil i svůj názor na srpnovou okupaci, popřel však, že by se k invazi přihlásil.

Nejasná minulost v KSČ

Životopis psal rok předtím, než nastoupil do elitního zpravodajského kurzu. "Chtěl jsem se dostat někam do zahraničí. A jako voják jsem neměl jinou šanci se dostat na západ od našich hranic než prostřednictvím práce. A ta byla například u zpravodajců. A proto jsem šel do zpravodajského kurzu, který připravoval lidi pro budoucí zpravodajskou odbornost," vysvětlil své rozhodnutí.

Krycí doklady ale v rámci kurzu prý nedostal. "Žádné jiné doklady nebyly. Krycí jméno ano, doklady ne. Vzhledem k tomu, že součástí té odborné přípravy byla i agenturní příprava, tak každému z nás bylo přiděleno i krycí jméno pro potřeby toho kurzu. Já jsem v tom neviděl nic zásadního. Tím spíš, že jsem ho nikde nepoužíval, jen v tom kurzu," dovysvětlil. 

Související obsah

Zdůraznil ale, že vše uváděl na pravou míru už od začátku. "Nikdy jsem nezakrýval, že součástí byla i agenturní příprava, že někteří z absolventů toho kurzu mohli pracovat pod krytím. To všechno byly informace, které jsem sděloval od začátku. To, že se v tom snaží někdo najít senzaci, přikládám k tomu, že kandiduji na post prezidenta. Já se nemám za co stydět a nemám co schovávat," dodal.

Podpora vlády

Petr Pavel je jedním ze tří kandidátů, které v rámci prezidentských voleb podpořila koalice SPOLU. Podle něj to ale neznamená, že by s vládním kabinetem souhlasil ve všech rozhodnutích. Například příspěvek pět tisíc korun na dítě by podle Pavla měl být cílenější.

"Mnoho lidí ho dostane a je to přilepšení, které nepotřebují. Ale je mnoho rodin, které by potřebovaly víc než pět tisíc, ale víc nedostanou. Kdyby ta opatření byla cílenější a přicházela včas, byla by účinnější," zhodnotil jednání vlády.

Ohodnocení si neodpustil ani v případě reakce ministryně obrany Jany Černochové (ODS) na rakety, které před několika dny dopadly na území Polska. Reakce paní ministryně byla podle něj jiná, než jakou by měl muž.

Související obsah

"Naprosto chápu, že jako žena a matka se na to dívá trochu jinak než chlap, a ještě k tomu voják. Já jsem přece jenom těch konfliktů viděl mnohem víc, takže se s těmi obrázky dokážu lépe vypořádat. Chápu, že když se na to dívá citlivější osoba, může mít blízko k emotivnějším vyjádřením," vysvětlil.

Pravomoci prezidenta

Výtky má i k současné hlavě státu. Jako Miloš Zeman by se ale údajně rozhodoval v otázce bezpečnosti země a obrany. "Nikdy jsem od něho neslyšel, že by obranu země podceňoval, že by neakcentoval význam výdajů na obranu, zahraniční mise a že by nevěnoval armádě pozornost," ocenil.

"Jinak musím říct, že si těžko dovedu představit jinou oblast, kterou bych dělal stejně jako Miloš Zeman," dodal. Nevidí například smysl v plošných amnestiích ani v udělování státních vyznamenání z osobních důvodů.

Své blízké spolupracovníky by prý nevyznamenal. "Já si myslím, že by to nemělo být kritériem. Protože tím by mělo být to, co udělali pro tuto zemi a její lidi, ne co udělali pro mě," řekl.

Podívejte se na reportáž:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz