Zahraničí

Nečekaný důsledek pandemie. WHO varuje před šířením spalniček

Nečekaný důsledek pandemie. WHO varuje před šířením spalniček
Ilustrační fotografie | Zdroj: Getty Images

Světová zdravotnická organizace (WHO) varuje před šířením spalniček. Ohroženo může být na světě až 40 milionů dětí. Problém se může týkat také Česka.

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) chybí očkování proti spalničkám až 40 milionům dětí. I kvůli covidové pandemii zmeškalo první dávku vakcíny asi 25 milionů dětí, dalších 14,7 milionu pak nedostalo dávku druhou. Spalničky přitom ročně na světě zabijí přes 100 000 dětí. V méně rozvinutých zemích patří tato nemoc mezi nejčastější příčiny dětských úmrtí.

"Spalničky jsou bezprostřední hrozbou ve všech částech světa," píše WHO v tiskové zprávě. Jedna z nejnakažlivějších nemocí teď tak může zaznamenat rychlý vzestup v počtu nakažených. Česka se to částečně týká také.

Velký nárůst případů mělo Česko právě před covidovou pandemií v roce 2019. Lékaři tehdy zaznamenali přes 500 případů, což Českou republiku zároveň připravilo o status země bez spalniček. Nebezpečné jsou spalničky především pro děti, případně také pro seniory a lidi s oslabenou imunitou. Riziko představují hlavně následné komplikace. I proto je očkování proti nim v Česku povinné.

Související obsah

Podle ministerstva zdravotnictví ale současná hrozba spalniček v Česku nesouvisí ani tak s covidem, ale spíše s přístupem lidí. "Obecně vnímáme hrozbu opětovného výskytu onemocnění spalničkami v ČR jako reálnou, souvisí ale se skutečností, že v ČR pozorujeme určitý vliv antivakcionistických hnutí," sdělil redakci TN.cz mluvčí ministerstva Ondřej Jakob.

"Velký výskyt spalniček, který jsme zaznamenali v letech 2018–2019, ovlivnil epidemiologickou situaci relativně pozitivně, protože v rámci jednotlivých ohnisek došlo jednak k většímu promoření populace, která získala postinfekční imunitu, a jednak došlo ke zvýšení proočkovanosti populace u epidemiologicky významných kontaktů nemocných osob," dodal Jakob.

Související obsah

Další velké vlny spalniček se tak v nejbližší době nejspíš obávat nemusíme. "To, že se infekce objevují ve vlnách, někdy i několikaletých, je zcela běžná vlastnost těchto nemocí. Je to o určitém promoření další kohorty, většinou dětských pacientů. A ta je pak ochráněná vůči nemoci," vysvětloval právě během poslední epidemie spalniček pro Český rozhlas epidemiolog Státního zdravotního ústavu Jan Kynčl.

Riziko podle ministerstva nepředstavují ani uprchlíci z Ukrajiny, a to i přesto, že je nemoc v této zemi častější. "Poslední případy spalniček byly v ČR zaznamenány v roce 2020, přičemž ani jeden z těchto případů neměl souvislost s Ukrajinou," tvrdí mluvčí.

 "Spalničky jsou onemocněním, jehož původce v populaci stále cirkuluje. Proto nelze vyloučit, že i v ČR budou opět diagnostikovány případy této nákazy, ať už sporadické, nebo ve větší míře, pokud se onemocnění dostane do skupiny imunitně naivních osob," doplnil Jakob s tím, že by situaci samozřejmě pomohla větší proočkovanost.

Nemocnice jsou už zoufalé. Nové zdravotníky se snaží nalákat i na byty:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz