Zahraničí

Rusko původně chtělo zaútočit na úplně jiný stát, uniklo z FSB

Rusko původně chtělo zaútočit na úplně jiný stát, uniklo z FSB
Ruský prezident Vladimir Putin | Zdroj: Profimedia

Rusko se připravovalo na útok na jiný stát. A to už od léta 2021, tedy dlouho předtím, než Vladimir Putin zahájil invazi na Ukrajinu. To tvrdí informátor ruské Federální bezpečnostní služby (FSB), který původní plány Ruska odhalil.

Ruský aktivista za lidská práva Vladimir Osečkin obdržel 17. března e-mail od agenta FSB. Po otevření ho čekal šok. Sdílené informace totiž odhalily, že Rusko původně plánovalo zaútočit na jiný stát. Válku chtělo začít s Japonskem.

"Rusko se vážně připravovalo na vojenský konflikt s Japonskem," uvádí agent v jednom z prvních e-mailů, které Osečkin sdílel s deníkem Newsweek. V e-mailové korespondenci s názvem Vítr změny od té doby údajně pokračovali.

Související obsah

Dopis napsaný informátorem analyzoval expert Christo Grozev. Řekl, že zprávy ukázal buď dvěma současným, nebo bývalým kontaktům FSB, které údajně nemají pochyb o tom, že byl napsán někým ze služeb. "Jistota, že Moskva a Tokio vstoupí do fáze tvrdé konfrontace, a dokonce i války, byla vysoká. Proč byla Ukrajina nakonec vybrána pro válku, je jiná otázka," řekl expert.

V době plánování napadení Japonska se také ruská propaganda podle informátora zaměřila právě na tuto zemi, jejíž obyvatele označovala jako "nacisty" a "fašisty". To ostatně podle deníku Polsat News potvrzuje i fakt, že v roce 2021 odtajnila FSB dokumenty, které informovaly o tom, že ruští občané byli během druhé světové války mučeni japonskými službami. 

Podle informátora bylo úkolem těchto zpráv vytvořit kampaň proti Japonsku. Stejnou propagandistickou akci pak měla spustit ruská zpráva zveřejněná 20. srpna 2021. Ta informovala o údajných testech bakteriologických zbraní a nových chemických látek, které měli Japonci provádět na Rusech. 

Související obsah

​Mezi Japonskem a Ruskem je napětí už od druhé světové války. Mírovou smlouvu o jejím ukončení totiž země nikdy nepodepsaly, a to především kvůli sporům o Kurilské ostrovy, které si obě země nárokují.

Podle agenta FSB jsou Kurilské ostrovy "kamenem úrazu". Vzhledem k poloze mezi japonským ostrovem Hokkaidó a ruským poloostrovem Kamčatka nabízí toto území řadu vojenských a politických výhod.

Ukrajina znovu čelila ruskému ostřelování:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz