Zahraničí

Z princezny Charlotte bude vévodkyně. O titul obrala prastrýce Edwarda

Z princezny Charlotte bude vévodkyně. O titul obrala prastrýce Edwarda
Princezna Charlotte | Zdroj: Profimedia

Novou vévodkyní z Edinburghu bude nejspíš princezna Charlotte. Původně se předpokládalo, že titul po svém zesnulém otci princi Philipovi zdědí jeho nejmladší syn Edward, hrabě z Wessexu. Vše bude ale zřejmě jinak.

Král Karel III. si schovává titul vévody z Edinburghu pro svou vnučku Charlotte, píše britský deník Daily Mail. Dříve se s ním honosil jeho otec princ Philip a před svým usednutím na trůn jej nosila také králova matka Alžběta II.

Původně odborníci na královskou rodinu předpokládali, že po Philipově smrti titul získá jeho nejmladší syn a Karlův bratr princ Edward, hrabě z Wessexu. Ten se totiž na rozdíl od svých bratrů Karla a Andrewa vévodou nikdy nestal.

Podle krále ale bude lepší, když se vévodou, tedy vlastně vévodkyní, stane třetí v pořadí nástupnictví na trůn, stejně jako to bylo u jeho matky, tvrdí zdroj blízký královské rodině. Touto osobou je právě princezna Charlotte. Před ní jsou jen její otec princ William a její starší bratr princ George.

Související obsah

Karel III. tak chce pravděpodobně nejen uctít památku své matky, ale také zvýraznit roli Charlotte v rámci královské rodiny. Na rozdíl od svých předchůdkyň totiž není v hierarchii královské rodiny znevýhodňována na úkor svých mužských příbuzných. V nástupnickém pořadí je proto před svým mladším bratrem Louisem. Změna vešla v platnost v roce 2011, čtyři roky před jejím narozením.

Podle zdrojů z královského paláce ale o udělení titulu ještě oficiálně rozhodnuto není. Vše navíc mohou ještě pokazit skotské snahy o nezávislost. Nejvyšší soud v Británii sice ve středu rozhodl, že skotská vláda nemůže bez souhlasu té britské sama vyhlásit referendum, skotská premiérka Nicola Sturgeonová se ale o rozdělení Spojeného království bude podle BBC snažit dál.

Pokud by se před Charlottiným vstupem do vévodského stavu Skotsko skutečně odtrhlo, je otázkou, zda by bylo vhodné jí udělit titul nesoucí jméno skotského hlavního města. Titul to navíc není nijak zavedený. Kromě minulé královny a jejího manžela jej nesli pouze vnuk krále Jiřího I. Frederick, který jej získal v roce 1726, a od roku 1866 pak princ Alfred, syn královny Viktorie.

Karel III. dostal dortem do obličeje. Může za to těžba ropy a zemního plynu:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz