Zahraničí

Kreml má jasno. Oznámil, kterým zemím nebude dodávat žádný plyn

Kreml má jasno. Oznámil, kterým zemím nebude dodávat žádný plyn
Mluvčí Kremlu Peskov a ruský prezident Putin | Zdroj: Profimedia

Rusko se řídí vlastními zájmy a nebude se střílet do nohy, prohlásil Putinův mluvčí Dmitrij Peskov. Reagoval tím na pokračující diskuze o zavedení cenového stropu pro ropu a plyn, které se vedou na půdě Evropské unie a mezi zeměmi G7. Mluvčí Kremlu jasně a důrazně řekl, že státům, které ceny zastropují, úplně zastaví dodávky.

Buď budete mít plyn drahý, anebo nedostanete žádný. Tento vzkaz Rusko poslalo světu, tedy zejména evropským zemím, které nadále jednají o možném zastropování cen plynu. "Rusko zastává postoj, že nebude obchodovat se zeměmi, které zavedou cenový strop," řekl jasně Putinův mluvčí Dmitrij Peskov v rozhovoru pro ruský televizní kanál Rossija-1.

"Naše země se v žádném případě nestřelí do nohy. Už jsme se naučili být rozumní a řídit se výhradně vlastními zájmy," zdůraznil Peskov. A netýká se to jen plynu. V případě zavedení cenového stropu přijdou státy, které toto opatření zavedou, i o ropu. O cenový strop se snaží z iniciativy Spojených států skupina G7, která navrhuje 65 až 70 dolarů za barel.

Související obsah

​O návrhu jedná i Evropská unie, kde se proti němu postavilo šest zemí, píše agentura Reuters. Některým státům tento cenový strop přijde příliš vysoký na to, aby měl kýžený efekt, a navrhují jeho snížení. Například Polsko prosazuje, aby byl stanoven na 30 dolarů za barel, a získalo podporu od Litvy a Estonska.

Státy Evropské unie se nedokážou dohodnout ani na zastropování cen plynu. Tento týden podle Reuters Evropská komise navrhla 275 eur za megawatthodinu na nizozemské burze. "Chceme ochránit obyvatele a podniky před extrémním růstem cen," uvedla eurokomisařka pro energetiku Kadri Simsonová.

Zatím se ale na půdě EU nepodařilo nalézt shodu, ve čtvrtek o cenovém stropu pro plyn jednali ministři pro energetiku:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz