Domácí

V Česku chybí stále více léků. Některé není možné nahradit jinými

Výpadků dodávek léků je podle lékárníků víc než dřív, příčiny jsou různé a často postihují celou Evropu. Léčiv, které není možné nahradit, chybí i desítky druhů ročně. Ministerstvo zdravotnictví by chtělo situaci do budoucna zabránit změnou legislativy nebo vytvořením dostatečných zásob některých druhů léků.

Penicilin, oční kapky nebo léky na uvolnění kosterního svalstva – právě jejich výpadek trápí v posledních dnech pacienty po celém Česku. Výpadek potvrzuje i prezident České lékárnické komory Aleš Krebs.

"Částečně přetrvává výpadek u penicilinů, protože se dovezlo do České republiky omezené množství. To se rozdělilo mezi část lékáren, už zase se něco z toho spotřebovalo," vysvětlil.

"Jsou léky, které vypadly v celém světě, prostě stalo se něco ve fabrice, fabrika byla třeba v Indii nebo v některých z těchto zemí. Je to bohužel dlouhodobě nešťastná strategie řekněme výrobců léku, že přesunuli výrobu léků do zemí, které jsou dneska komplikované nebo rizikové," uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

Související obsah

​Aktuálně v lékárnách chybí především antibiotika na léčbu angíny. Velké výpadky mají i sirupy pro děti na snížení teploty. "U léků, které jsou pro dospělé pacienty, máme větší možnosti," vysvětlil lékárník Michal Hojný.

"Farmaceut může v lékárně pacientovi nabídnout ve velké míře nahraditelný přípravek. U těch léků pro děti na léčbu horečky je to horší a tam je potřeba trošku improvizovat," dodal.

Problémem je ale také to, že některé farmaceutické společnosti upřednostňují při dodávání léčiv země, od kterých získají více peněz. "Roli to v určité chvíli hrát může, a to zejména v okamžiku, kdy dochází k postupnému vracení toho přípravku na trh," objasnil Krebs.

Související obsah

​"Anebo je třeba nedostatek toho přípravku obecně v Unii. A to u výrobce nějakým způsobem stimuluje to, že třeba v nějaké zemi dostane za ten přípravek zaplaceno více než v České republice nebo v jakékoliv jiné republice, kde ten přípravek je na nízké cenové hladině," dodal.

Evropská komise to řeší v rámci takzvané farmaceutické strategie. "Legislativa se bude měnit čili je to velké téma českého předsednictví, které bude dokončeno v rámci dalšího půl roku," doplnil viceprezident České lékárnické komory Martin Kopecký. Jedním z regulačních nástrojů, jak může stát tenčící se zásoby léků chránit, je i povinné hlášení vývozu léků.

kh, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz