Domácí

Z aeroklubu v Brně až do vesmíru. Český astronaut Svoboda popsal své začátky

Po více než čtyřiceti letech má Česko opět astronauta, který má šanci se podívat do kosmu. Je jím pilot z letecké základny v Čáslavi Aleš Svoboda. Ten prošel přísným výběrem pro Evropskou kosmickou agenturu (ESA), do něhož se přihlásilo přes 22 tisíc uchazečů.

Jedním z nových členů záložního týmu astronautů ESA je i Čech. Mezi kosmické rezervisty se dostal český armádní pilot Aleš Svoboda, který slouží na 21. základně taktického letectva v Čáslavi.

Do výběrového řízení na astronauta se přihlásilo přes 22 tisíc uchazečů, uspěla jich však jen hrstka. Uchazeči museli projít nejen testy inteligence a leteckých schopností, ale i důkladnou zdravotní prohlídkou. Zájemci museli také prokázat schopnost pracovat v týmu, která je ve vesmíru kritickou.

České letectvo zpráva o úspěchu jejich kandidáta nadchla. "Jsme hrdí, že jeden z našich lidí prošel tak dlouhým a obtížným výběrem. Je to úspěch pro čáslavskou základnu, pro české letectvo i pro Českou republiku," chválil Svobodu velitel čáslavské letecké základny Jaroslav Tomaňa.

Související obsah

Aleš Svoboda je jedním z elitních českých pilotů, který má jako jeden z mála výcvik na švédské stíhačky Gripen. Na nich má nalétáno podle vlastních slov okolo 700 hodin. "Ztráta takto zkušeného pilota by nás mrzela, ale pokud by to byla příležitost mít opět ve vesmíru Čecha, tak to má samozřejmě větší prioritu," sdělil velitel Tomaňa.

Šance na to, jestli se Svoboda stane aktivním astronautem a do vesmíru opravdu poletí, jsou však nejasné. "Moje působení není časově ohraničené. V následujících 10 letech velmi pravděpodobně budou příležitosti letět do vesmíru. Kosmický program je ale natolik specifický, že není jisté vůbec nic. Tu jistotu nemají ani kariérní astronauti," uvedl Svoboda.

Létat začal Svoboda už v roce 2006. "Začínal jsem v aeroklubu v Brně-Medlánkách. O rok později jsem vstoupil do letectva. Tam jsem trénoval na letounech Albatros, což jsou letadla české výroby," popsal Svoboda svoje začátky, ze kterých se vypracoval až na astronauta.

Související obsah

Pokud by Svoboda opravdu letěl do vesmíru, stal by se prvním českým astronautem od roku 1978, kdy na palubě rakety Sojuz 28 letěl Vladimír Remek. K Remkovi, který byl prvním českým astronautem a zároveň prvním člověkem ve vesmíru z jiné země než Sovětský svaz a USA, se hlásí i ESA, která jej titulovala prvním evropským astronautem.

Do vesmíru se podívali i astronauti, kteří sice nebyli Čechy, ale měli české kořeny. Mezi nimi byl i slavný americký astronaut Eugene Cernan, který je zatím posledním člověkem, který se prošel po Měsíci. Cernan sice byl Američanem, jeho otec byl ale Slovák a matka Češka.

Česko se na oběžnou dráhu dostalo i v symbolické rovině. Při letech amerického astronauta Andrewa Feustela s ním do vesmíru letěla i plyšová figurka Krtečka jako připomínka moravských kořenů jeho manželky Indiry. Plyšáka speciálně k tomuto účelu vytvořili z nehořlavých materiálů v moravském Znojmě.

Více o novém astronautovi v reportáži Televizních novin:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz