Zahraničí

Rusové stále útočí na Cherson. Lidé nemusí přežít zimu, bojí se dobrovolníci

Podle šéfa ukrajinské státní jaderné společnosti Energoatom se Rusové možná chystají odejít z okupované Záporožské jaderné elektrárny. Kreml ale tvrzení odmítá. Stovky Ukrajinců mezitím prchají z Chersonu, který je terčem silného ruského ostřelování.

Osvobození Chersonu na jihu Ukrajiny začátkem měsíce znamenalo pro Kyjev velké vítězství. Tamní obyvatelé se teď ale musí potýkat s nedostatkem vody, tepla a elektřiny. Škody jsou příliš velké na to, aby lidé mohli přežít krutou zimu. Situaci ještě komplikuje ruské ostřelování. "Cherson se může stát druhým Mariupolem. Nyní musíme dostat co nejvíce lidí ven. Není tam elektřina, voda ani jídlo," uvedl dobrovolník Viktor Mironov.

Rusko podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského tento týden chystá další raketové útoky na ukrajinskou infrastrukturu. Příští dny tak mají být podobně náročné jako ty předchozí.

Související obsah

Po celé Ukrajině vláda zprovoznila více než 4 000 míst, kde se lidé mohou ohřát, nabít si telefony a připojit se na internet. Většinou pro ně využívají vládní budovy, školky nebo školy. "Jsou tu karimatky, spací pytle a koberce. Najednou tu může být až 300 lidí," nastínil další dobrovolník.

Se situací v Kyjevu ale nebyl spokojený prezident Zelenskyj. "Vím, že ne ve všech městech odvedla tamní samospráva dobrou práci. Zejména v Kyjevě je mnoho stížností a lži ve zprávách různých úrovní," sdělil Zelenskyj. Kyjevský starosta v reakci řekl, že se nechce zapojovat do politických bojů a tvrzení označil za nesmyslné.

ls, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz