Naše Česko

Dívka z Jihlavy počtvrté věnovala vlasy pro nemocné. Stala se rekordmankou

Devítiletá dívenka pomáhá lidem s onkologickým onemocněním. Už počtvrté darovala své vlasy. Ty se následně použijí na výrobu paruk pro pacienty, kteří o vlasy kvůli léčbě přišli. Stala se tak českou rekordmankou.

Vlasy jí sahaly až na záda. Teď je má po ramena. Odstřihnuté kadeře devítileté Rózy Kloknerové z Jihlavy ale neskončí v koši. Budou použity na výrobu paruky pro onkologické pacienty. Drobná dívenka je daruje už počtvrté. Poprvé to bylo v jejích čtyřech letech. "Je to teď pohodlnější než s dlouhými vlasy," řekla dárkyně Róza.

"Róza je rázem českou rekordmankou, protože je čtyřnásobná dárkyně vlasů. V devíti a půl letech to aby svět pohledal," uvedl Miroslav Marek z muzea českých rekordů v Pelhřimově.

Související obsah

Vyrobit jednu paruku pro onkologické pacienty přitom není nic levného. "Stojí to okolo 15 tisíc korun," nastínila ředitelka nadačního fondu Grácie Eva Růžičková.

Darovat vlasy může skoro každý. Tedy ten, kdo je má aspoň trochu dlouhé. Vlasy pro výrobu paruk by měly být rovné, nepoškozené barvením a alespoň 30 centimetrů dlouhé. Na výrobu jedné paruky je potřeba pět až šest dárců.

Do projektu jsou zapojeny i některé kadeřnice, které vlasy berou od svých zákaznic. "Vlasy už jsme darovaly pro 450 kusů za tři roky," přiblížila kadeřnice a dárkyně Šárka Křížová.

Devítiletá Róza chce znovu už popáté své vlasy darovat za nějaké dva roky, až jí znovu dorostou. Kromě vlasů může každý na výrobu paruk pro onkologické pacienty přispět samozřejmě i finančně.

ls, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz