Zahraničí

Velká změna v KLDR. Kim Čong-un přepisuje dějiny

Velká změna v KLDR. Kim Čong-un přepisuje dějiny
Dcera Kim Čong-una | Zdroj: Profimedia

Severokorejský vůdce Kim Čong-un si své soukromí velmi bedlivě střeží. Velkou pozornost proto nyní vzbudila skutečnost, že začal na veřejnosti ukazovat svou malou dceru. Spekuluje se o tom, že se v KLDR chystá velká změna.

Kim Čong-un minulý týden sledoval testovací odpal mezikontinentální balistické rakety Hwasong-17, která by prý dokázala zasáhnout pevninskou část USA. Velkým překvapením bylo, že ho doprovázela jeho malá dcera. Šlo o vůbec první událost, kde veřejnost mohla Kimovu dceru oficiálně vidět. Fotografie, na nichž se drží s otcem za ruku, otiskly severokorejské státní noviny. Žádné další detaily o dívce ale tisk neuvedl – tituloval ji pouze "milovaná dcera".

Jen o týden později Kim dceru vyvedl znovu a opět šlo o událost spojenou s jaderným programem KLDR. Na nových fotkách dokonce dívka po boku otce pózuje a celkově působí velmi státnicky. Experti hned začali poukazovat na fakt, že nejde o náhodu a Kim svou dceru připravuje na vládnutí. "Dát dívce tak brzký a veřejný start je neobvyklé, ale odráží to historický a politický význam, který Kim přikládá jaderné střele, která může zasáhnout Spojené státy," uvedl profesor Leif-Eric Easley z univerzity v Soulu.

Po druhém vystoupení navíc státní noviny popsaly dívku jako Kimovo "nejmilovanější" nebo "dražší" dítě, což je ještě čestnější titul než její předchozí popis. Jihokorejská špionážní služba vyhodnotila, že zobrazená dívka je Kimovo druhé dítě, kterému je asi 10 let a jmenuje se Ču-ae, uvedl deník NewsTimes s odkazem na agenturu AP.

Jihokorejská média už dříve spekulovala, že Kim má tři děti – narozené v letech 2010, 2013 a 2017 – a že první dítě je syn, zatímco třetí je dcera. Odhalená dcera je velmi pravděpodobně tím dítětem, které viděla vysloužilá hvězda NBA Dennis Rodman během své cesty do KLDR v roce 2013. Po této návštěvě Rodman řekl, že on a Kim strávili "čas u moře" s rodinou vůdce a že držel Kimovu malou dceru jménem Ču-ae.

Umírá Kim?

Skutečnost, že Kim zrovna teď veřejnosti představil svého potomka, a navíc dceru, vzbuzuje vlnu spekulací. Kim podle většiny z nich dívku připravuje na vládnutí KLDR. To je ovšem na první pohled překvapivé, protože dívka ještě zdaleka není dospělá a sám Kim má teprve 38 let. Dlouhodobě se ovšem spekuluje o Kimově zdravotním stavu, který prý není dobrý.

V minulosti Kim například výrazně zhubl nebo na delší dobu zmizel. Pokud by zemřel, aniž by jmenoval svého nástupce, tak by to mohlo způsobit mocenské vakuum a otřást dynastií, kterou zahájil jeho děd Kim Ir-sen.

Samotného Kim Čong-una jeho otec Kim Čong-il představil veřejnosti, až když byl junior dospělý. Současného vládce KLDR si ale prý vytipoval už v jeho osmi letech, přestože byl až třetím a nejmladším synem. 

Související obsah

​Analytik Cheong Seong-Chang ze soukromého institutu Sejong v Jižní Koreji také upozornil na skutečnost, že v komunistické zemi může panovat odpor vůči ženě ve vedení země. I to může být jedním z důvodů, proč Kim představil dceru takto brzy.

Podle profesora na Univerzitě severokorejských studií v Soulu Yang Moo-jina měla zase přítomnost dcery vylíčit novou raketu jako "ochránce budoucí generace". "Vypadá to, že Kim bude svou dceru i nadále při různých příležitostech předvádět a využívat ji jako prostředek propagandy," řekl profesor deníku The Sun.

Další expert na Severní Koreu Ankit Panda upozornil na fakt, že dceru ukázal právě u jaderné zbraně. "Výrazné" snímky podle něj naznačují, že Ču-ae "staví do role potenciální nástupkyně", uvedl deník Daily Mail. "Nakonec, obě její první veřejná vystoupení byla v kontextu strategických jaderných zbraní, tedy korunovačních klenotů národní obrany Severní Koreje. To mi nepřipadá jako náhoda," dodal.

Ču-ae by se mohla stát vůbec první ženskou dědičkou Severní Koreje. Mezi horké adepty na křeslo lídra této diktátorské země ale patří ještě jedna žena. Velkou moc má v zemi také Kimova sestra, více se o ní dozvíte v tomto článku na TN.cz.

Podívejte se na Kimovu dceru:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz